Sex Pistols na Heineken Open’er Festival

26 lutego 2008
ok. 2 minut czytania

To jeden z tych zespołów, które przewróciły rynek muzyczny i spojrzenie na muzykę gitarową do góry nogami. Twórczość Sex Pistols niezmiennie inspiruje od 30 lat, a do wpływów przyznają się m.in. członkowie formacji Joy Division, Nirvana, Rage Against The Machine, Green Day a nawet Avril Lavigne.

Legenda głosi, że muzycy spotkali się w sklepie prowadzonym przez ich późniejszego menadżera Malcolma McLarena i projektantkę mody Vivienne Westwood. Steve Jones i Paul Cook znali się już wcześniej, a kiedy zobaczyli po raz pierwszy niezwykle barwnego osobnika o nazwisku John Lyndon (Rotten) natychmiast zatrudnili go w roli wokalisty, mimo tego, że ten nigdy wcześniej nie śpiewał. Pierwszy koncert jako Sex Pistols zagrali 6 listopada 1975 w Saint Martins College. Sławę przyniósł im pierwszy występ w Manchesterze, zaledwie kilka miesięcy później. Debiutancki singel „Anarchy in the UK” wywołał spore zamieszanie, ale i zachwyt fanów. 1 grudnia 1976 roku Sex Pistols odwiedzili program telewizyjny, którego gospodarzem był Bill Grundy. Niezbyt zainteresowany zespołem prowadzący zignorował zespół, wdając się z nimi w sprzeczkę na antenie, która przerodziła się w atak furii i przekleństw ze strony członków Sex Pistols. Program być może zaginąłby w archiwach brytyjskiej telewizji, gdyby nie to, że był nadawany na żywo. W 1977 roku Wielka Brytania obchodziła Srebrny Jubileusz Królowej. Grupa uczciła okazję na swój sposób, wydając kontrowersyjną wersję hymnu „God Save The Queen”. Atakując Elżbietę II, stali się wrogiem publicznym numer 1. 28 października 1977 roku ukazał się jedyny prawdziwy album w całej historii zespołu – „Never Mind The Bollocks”. Premiera do dziś uważana jest za symboliczną datę narodzin punk rocka.

We wrześniu ubiegłego roku Sex Pistols wznowili działalność, z powodzeniem koncertując od tego czasu w składzie Johnny Rotten, Steve Jones, Paul Cook i Glen Matlock.

Do Gdyni zawita około 60 artystów. Wcześniej udział potwierdzili The Chemical Brothers, M.I.A., Massive Attack, CocoRosie, Beirut oraz Gentleman.

Koncertowy maraton odbędzie się w dniach 4 – 6 lipca 2008.

Ceny wejściówek przedstawiają się następująco:
269 złotych – karnet bez pola namiotowego
289 złotych – karnet z polem namiotowym
140 złotych – bilety jednodniowe

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznej edycji wśród gwiazd pojawili się m.in.: Muse, Sonic Youth, The Roots, Björk, Bloc Party, Beastie Boys, LCD Soundsystem, Groove Armada, Dizzee Rascal, Crazy P i The Strike Boys.