Siksa i Janerkowie z Paszportami \”Polityki\”

26 stycznia 2021
ok. 2 minut czytania

– Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas – czytamy w uzasadnieniu nagrody dla feministyczno-performerskiego duetu Siksa, który tworzą wokalistka, aktorka i poetka Alex Freiheit oraz basista Piotr Buratyński. – Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem.

Siksa nagrodę magazynu otrzymała w kategorii muzyka popularna. Nominowani w tym roku byli także 1988 (Przemysław Jankowiak) oraz Marek Pędziwiatr.

Państwo Bożena i Lech Janerkowie wyróżnieni zostali z kolei tytułem Kreatorów Kultury.

– Za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach – wyjaśnia gremium przyznające nagrody. – Opowieść, której nie dogonił \”lukratywny wieprz\” i w której \”wszystko było dobrze i wszystko w sam raz\” – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem. Za wygłoszony własnym językiem manifest niepodległości, aktualny do dziś.

Paszporty \”Polityki\” to nagroda przyznawana przez tygodnik \”Polityka\” od 1993 roku. Wręczana każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 roku, kultura cyfrowa. Od 2002 roku przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie.