Sinéad O\’Connor – \”Collaborations\”

11 lipca 2005
ok. 1 minuta czytania

Jak tytuł wskazuje, kompilacja ukazuje działalność wokalistki poza solowymi dokonaniami. A działalność owa bogatą i różnorodną jest. Większość osób kojarzy z pewnością duet O\’Connor z Peterem Gabrielem w utworze \”Blood of Eden\”, ale chyba wyłącznie jej najbardziej zagorzali fani pamiętają pochodzące z początku lat 90. znakomite nagranie \”Visions of You\” z repertuaru formacji Jah Wobble\’s Invaders Of The Heart . Nieszczególnie popularna, acz wyjątkowej urody jest także kipiąca zmysłowością piosenka \”I\’m Not Your Baby\”, którą artystka wykonała z rodakami z grupy U2. A to zaledwie kilka przykładów.

Słuchając tej płyty nie sposób nie podziwiać Sinéad. Kiedy wybrzmiewa tęskne \”Kingdom of Rain\” z repertuaru kapeli The The, w niepamięć odchodzą najrozmaitsze dziwactwa, których dopuszczała się twórczyni. Liczą się tylko muzyka oraz głosy: Matta Johnsona i jej. Podobnie jest w przypadku innych \”kawałków\”. Różne style, różne klimaty, a O\’Connor niezmiennie zachwycająca. Równie dobrze wypada w tajemniczej kompozycji \”Special Cases\” Massive Attack, delikatnie orientalnej \”1000 Mirrors\” Asian Dub Fundation czy etnicznej \”Release\” Afro Celt Sound System.

Paradoksalnie, albumem, na który składają się utwory, gdzie Sinéad O\’Connor jest tylko dodatkiem, wokalną ozdobą i urozmaiceniem, piosenkarka udowadnia swój nieprzeciętny talent.