Skalpel prezentuje „Blow”

4 marca 2020
ok. 2 minut czytania

– Otwierający album „Highlight” kawałek „Blow” prowadzi od przeszłości do teraźniejszości naszej muzyki. Filmowy krajobraz, migotające arpeggio skontrastowane z mocna linią syntezatora wywołuje nostalgiczne emocje i (retro) futurystyczny niepokój – mówi Igor Pudło, połowa wrocławskiego duetu.

– „Blow” to dla mnie proces podobny do tego, który towarzyszy mistrzowi kuchni: starannie dobierane składniki, brak pośpiechu i precyzja prowadząca do eksplozji smaków, potrawa, która daje odbiorcy poczucie całości i pełnej harmonii – dodaje Marcin Cichy.

Rzeczywiście, kolejny – po połamanym rytmicznie „Quicksilver” oraz lirycznym, melodyjnym „Arrival” – singel z nowego krążka brzmi niezwykle efektownie i, nawiązując do metaforyki Marcina, wyostrza apetyty na płytę „Highlight”.

Nowy album Skalpela ukaże się 20 marca nakładem NoPaper Records/!K7 Records. Marcin Cichy i Igor Pudło przez lata łączyli inspiracje lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Nic dziwnego, że ich nagrania zaciekawiły kultową wytwórnię Ninja Tune, dla których duet z Wrocławia nagrał dwa doskonale przyjęte krążki „Skalpel” i „Konfusion”. Wydawnictwa zaowocowały nominacją do Gilles Peterson Worldwide Award, znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od NME, przez The Wire po DJ Magazine i koncertami na całym świecie.” Trzeci krążek „Transit” był odejściem od stylistyki jazzowej w stronę elektroniki spod znaku downtempo.” „Highlight” to kolejny przełom – płyta najbardziej eklektyczna w karierze Skalpela, na której punkty odniesienia wyznaczane są przez fusion Milesa Davisa, minimal music czy elektroniczną spuściznę Warpa i Ninja Tune. Nie zabrakło też odniesień do polskiej jazzowej tradycji jak i trip-hopu, jednak to album jednoznacznie współczesny, korespondujący z brzmieniowymi trendami i nagraniami najgłośniejszych obecnie producentów. A przy tym głos osobny i oryginalny.