Sleater-Kinney z R.E.M. przeciwko Donaldowi Trumpowi

24 października 2016
ok. 1 minuta czytania

Supergrupa nazywa się Filthy Friends, a w jej skład wchodzą Peter Buck z R.E.M., Corin Tucker z Sleater-Kinney, frontman The Minus 5, Scott McCaughey, perkusista Bill Rieflin oraz Kurt Bloch z The Young Fresh Fellow.

Efektem ich kooperacji jest numer „Despierata”. To nie tylko pierwszy utwór Filthy Friends, ale i część antytrumpowej kampanii. Nagranie można znaleźć w serwisie Spotify.

Kawałek „Despierata” jest częścią projektu 30 Days, 30 Songs, którego pomysłodawcą i kuratorem jest pisarz Dave Eggers. Aż do wyborów prezydenckich w USA, do 8 listopada, codziennie ukazuje się nowa antytrumpowa piosenka innego wykonawcy. W przedsięwzięcie zaangażowali się m.in. Death Cab for Cutie, Aimee Mann, Franz Ferdinand, Jim James z My Morning Jacket czy Moby.

Sleater-Kinney to amerykańskie rockowe trio, które tworzą Corin Tucker, Carrie Brownstein i Janet Weiss. Zespół znany jest z feministycznych i lewicowych poglądów. Między 1994 a 2005 rokiem kapela wydała 7 płyt i zawiesiła działalność. Panie wróciły w 2014 roku, by rok później wydać album „No Cities to Love”.

Grupa R.E.M. zakończyła działalność w 2011 roku. Jej ostatnia płyta to wydana właśnie w roku 2011 „Collapse Into Now”. Albumy grupy rozeszły się w nakładzie ponad 85 milionów egzemplarzy na całym świecie.