Sóley na trzech koncertach w Polsce

22 lutego 2013
ok. 2 minut czytania

Piękne, delikatne, a zarazem mroczne piosenki artystki porównuje się do dokonań Múm, Sigur Rós, Lykke Li czy CocoRosie. Choć „We Sink” to jej pierwsza płyta, młoda Islandka ma spore doświadczenie sceniczne. Sóley Stefánsdóttir tworzyć zaczęła już jako nastolatka i może się pochwalić ukończeniem studiów na Icelandic Art Academy w zakresie pianina i kompozycji. Jej głos wcześniej można było usłyszeć też na krążkach indie-folkowego kolektywu Seabear. Jej autorski talent prawdziwie eksplodował jednak dopiero na „We Sink”. Trzynaście pięknych piosenek stworzonych przez Sóley pozwala zanurzyć się w sielskich, choć momentami nieco niepokojących, somnambulicznych wizjach, które mogą budzić skojarzenia z filmową twórczością Tima Burtona.

– Kiedy byłam młoda, bardzo dużo słuchałam Sigur Rós – opowiada artystka. – „Ágætis Byrjun” było moją pierwszą płytą, która nie była chłamem. Gdy byłam nastolatką słuchałam też codziennie zespołu Múm, byli moimi idolami. Teraz znam ich osobiście i jeżdżę z nimi w trasy – nigdy nie wiesz, co cię może w życiu spotkać! Na długo przed tym, jak zaczęłam solowy projekt jako Sóley, robiłam muzykę, która była ekstremalnie podobna do muzyki Múm. Śpiewałam szeptem i tak dalej. Nadal gdzieś trzymam te nagrania, całkiem zabawnie się tego słucha. Byłam wtedy młoda i nie miałam jeszcze wypracowanego własnego stylu. W 2007 zaczęłam studiować kompozycję na Icelandic Art Academy i tam nauczono mnie szukać swojego własnego głosu.

Oto szczegóły koncertów:
16 maja – Katowice, Kinoteatr Rialto, bilety – miejsca siedzące, przedsprzedaż: 39 zł (do 18 marca lub wyczerpania puli), 49 zł
17 maja – Poznań, Sala Wielka CK Zamek, bilety – miejsca siedzące, przedsprzedaż: 39 zł (do 18 marca lub wyczerpania puli), 49 zł, współorganizatorem koncertu jest Centrum Kultury Zamek.
18 maja – Warszawa, Basen, bilety – miejsca siedzące, przedsprzedaż: 49 zł (do 18 marca lub wyczerpania puli), 59

Bilety już do nabycia na stronie Ticketpro.pl oraz stacjonarnych punktach sprzedaży Ticketpro (salony EMPiK, Mediamarkt, Saturn). W Poznaniu i Katowicach także w kasach CK Zamek i Rialto.