Sonata Arctica zagra w Krakowie i Warszawie

23 grudnia 2014
ok. 2 minut czytania

Laponia kojarzy się przede wszystkim ze Świętym Mikołajem oraz pochodzącym z tej krainy Mr. Lordi, frontmanem grupy Lordi. W Laponii, blisko 20 lat temu, narodziła się też kapela, która dziś zaliczana jest do ścisłej czołówki power metalu – Sonata Arctica. Niesamowite umiejętności muzyków, zachwycające melodie, genialne partie klawiszy to cechy charakterystyczne załogi, którą w 1995 roku współtworzyli wokalista Tony Kakko i perkusista Tommy Portimo, będący jej rdzeniem do dziś. Sonata Arctica przez prawie dwie dekady na metalowej scenie nagrała dziewięć płyt studyjnych, kilka koncertowych, doczekała się wielu singli i kompilacji. Zjeździła z koncertami cały świat, a w swojej ojczyźnie stała się niekwestionowaną gwiazdą, jedną z największych metalowych kapel obok Nightwish i Children Of Bodom. Ich ostatni studyjny materiał z premierowymi piosenkami, \”Pariah\’s Child\” (2014), zadebiutował na szczycie listy fińskiej. W 2014 roku Sonata Arctica wydała też na nowo nagraną debiutancką płytę \”Ecliptica – Revisited\” z okazji 15-lecia premiery.

Kapela Freedom Call z Norymbergi doświadczyła wielu zmian w składzie, wielu zakrętów kariery, które niejednego wykonawcę zmusiłyby do wyboru innego zajęcia, ale nigdy nie poddała się. To Chris Bay, wokalista (także klawiszowiec i gitarzysta), dbał o to, aby zespół przetrwał i robił to skutecznie, za każdym razem znajdując sobie odpowiednich współpracowników. Kiedy potem ci odchodzili do innych formacji, jak Sascha Gärstner do Helloween, nie załamywał się, lecz szukał następców.

Bywało i tak, że ci, którzy kiedyś odeszli, wracali do składu. Tak było ze współzałożycielem kapeli, basistą Ilkerem Ersinem. W 2013 roku po ośmiu latach poza Freedom Call powrócił na łono macierzystej formacji. I nagrał z nią świetny materiał \”Beyond\”, który ukazał się na początku 2014 roku, a który niemiecka formacja będzie promować w Polsce.

Bilety: 90 zł przedsprzedaż, 100 na bramce.