Speech Debelle gwiazdą Tauron Nowa Muzyka

9 marca 2012
ok. 2 minut czytania

Corynne Elliot, nagrywająca pod pseudonimem Speech Debelle, stanowi typowy przykład londyńskiej przedstawicielki sceny hiphopowej – trudy życia i nabytą dzięki nim depresję, przekłada na kolejne albumy, których od 2009 roku zdążyła nagrać trzy. Precyzując – dwa \”Speech Therapy\” i \”Freedom of Speech\”, jednak ten ostatni ukazał się w dwóch wersjach, także instrumentalnej. Debiutem wywalczyła prestiżową Mercury Prize. Drugie dzieło ujrzało światło dzienne kilka tygodni temu. Jak przekonuje sama artystka, tym razem próbowała stworzyć współczesny odpowiednik największych przebojów starego Motown, miks Raya Charlesa z mroczną atmosferą nagrań Pink Floyd i połamanymi rytmami, znanymi z płyt z J Dilli.

Gnucci Banana to jedna z tych artystek, które zaprzeczają tezie, że białe dziewczyny nie powinny rapować. Jej dorobek nie powala być może na kolana. To zaledwie kilka kawałków i dwa solidne mikstejpy nagrane wraz z mężem, Spoekiem Mathambo – południowoafrykańskim raperem, który okazał się jedną z największych zeszłorocznej edycji festiwalu.

Zdecydowanie inną odmianę muzyki tanecznej przywiezie ze sobą założyciel legendarnej wytwórni Kompakt – Michael Mayer. To propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie bardziej popowe, melodyjne odmiany minimalistycznego techno, w którym ambientowy beat łączy się z eterycznymi wokalami i tanecznym pulsem.

W jeszcze inne muzyczne regiony zabierze festiwalowiczów kolejny reprezentant wytwórni Kompakt – mistrz zaskakującego techno granego na żywych instrumentach – The Field. W jego muzyce można odnaleźć nawiązania do klasyków krautrocka czy cytaty z Cocteau Twins, które w połączeniu z soulowymi harmoniami i transowym rytmem wprost z kolońskich klubów, tworzą widowiskową mieszankę zdolną zachwycić zarówno miłośników punkowego brudu jak i cybernetycznej precyzji. Podczas koncertu w Katowicach towarzyszyć mu będzie między innymi perkusista John Stanier z cieszącego się olbrzymim uznaniem zespołu Battles.

Jednym z najważniejszych punktów tegorocznej edycji festiwalu będzie pierwsza w Polsce wizyta niemieckiego zespołu Brandt Brauer Frick Ensemble, który pochodzącym z 2010 roku albumem \”You Make Me Real\”, udowodnił, że łączenie muzyki klasycznej z techno, wcale nie musi się sprowadzać do dokładania transowych beatów pod partie symfonicznych smyczków. W utworach tworzonych przez klasycznie wykształconego kompozytora Paula Fricka i dwóch klubowych wyjadaczy – Jana Brauera i Daniela Brandta odbijają się zarówno zdobycze muzycznej awangardy z ostatnich kilku dekad, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku mistrzów minimalu – Johna Cage\’a czy Steve\’a Reicha, jak i głęboka fascynacja tradycyjnym techno spod znaku Detroit.

Wcześniej udział zapowiedzieli: Gang Gang Dance, Chris Clark, Rustie, Sepalcure, Kwes, L-Vis 1990 oraz Scuba, a także Caribou i Four Tet. Impreza odbędzie się w dniach 23 – 26 sierpnia.

W sprzedaży są już karnety czterodniowe oraz dwudniowe w cenach odpowiednio 150 zł oraz 130 zł (do 30 Kwietnia 2012).