Squarepusher, Jon Hopkins i Zebra Katz na Nowej Muzyce

19 kwietnia 2013
ok. 2 minut czytania

Squarepusher to jeden z najważniejszych klasyków brytyjskiej muzyki elektronicznej. Do Katowic przyjedzie ze swoim audio-wizualnym show „Ufabullum”. Artysta wrócił do swoich drum’n’basowych i post-jazzowych korzeni, korzystając jednocześnie z syntezatora video, który pozwolił mu przełożyć dźwięki na światła i wizualizacje. Hipnotyczne świetlne wzory, muzyka, działająca na kilkunastu różnych poziomach emocjonalnych i artysta, ukrywający się pod LED-ową maską.

Jon Hopkins pojawi się na festiwalu z utworami ze swojej czwartej, najnowszej solowej płyty – „Immunity”. Premierę albumu przewidziano na przełom czerwca i lipca tego roku, a już w sierpniu będzie można posłuchać jak jeden z najciekawszych współczesnych mistrzów muzyki elektronicznej, artysta porównywany do takich sław jak Brian Eno i stały współpracownik największych gwiazd popu pokroju Coldplay, prezentuje niesamowitą mieszankę delikatnych melodii i tanecznych rytmów, zacierając wszelakie granice pomiędzy poszczególnymi gatunkami muzycznymi. Sięgając z jednej strony po klasykę, muzykę fortepianową i rozmarzone brzmienia ambientu, z drugiej zaś nie bojąc się używania mocniejszych środków wyrazu, takich jak automaty perkusyjne czy syntezatory.

Kariera Zebry Katza zaczęła się dość nietypowo, bo od hitu wylansowanego dzięki pokazom mody. „I’ma Read” kazało się jednym z największych niezależnych przebojów ubiegłego roku, a dwudziestopięcioletni raper został niespodziewanie gwiazdą muzycznej blogosfery. Sukces przypieczętował kontraktem płytowym z zasłużoną hiphopową wytwórnią Mad Decent i trasą po Stanach, a jego występy wszędzie przyjęto z olbrzymim entuzjazmem. Mroczny, przebojowy hip-hop i charakterystyczny głos Katza, rapującego mocno kontrowersyjne i osobiste teksty okazały się doskonała receptą na podbicie międzynarodowej publiczności, a towarzysząca artyście otoczka rapera nie bojącego się mówić otwarcie o swoim homoseksualizmie i problemach mniejszości, sprawiają, że stał się jednym z najciekawszych ubiegłorocznych zjawisk.

Tauron Nowa Muzyka to przede wszystkim występy artystów związanych z górnośląskim wydawnictwem/kolektywem artystycznym Mik Musik. Po czteroletniej przerwie w działalności, Mik Musik powraca w tym roku z bardzo silnym składem artystów, wśród których znajdziemy zarówno doskonałych debiutantów, jak i klasyków polskiej elektroniki, a na specjalnej scenie oddanej im we władanie podczas jednego dnia Tauron Nowa Muzyka 2013 pojawią się miedzy innymi Wilhelm Bras, 8rolek, Tsar Poloz (kiedyś znany jako Deuce), Lugozi, Iron Noir, Kucharczyk czy DJ Czarny Latawiec.

Dwudniowe karnety (23-24.08.2013) kosztują w przedsprzedaży 130 zł.

Dostępne są na Ticketpro.pl, Ticketportal.pl, Wlotki.pl, Biletin.pl oraz w Jazz Clubie Hipnoza w Katowicach.