Sufjan Stevens i muzyk The National o Merkurym i innych planetach

26 kwietnia 2017
ok. 2 minut czytania

Projekt „Planetarium” narodził się, gdy holenderska hala koncertowa Muziekgebouw Eindhoven poprosiła Muhly’ego o stworzenie utworu. Ten natychmiast pomyślał o swoich przyjaciołach i okazjonalnych współpracownikach: Dessnerze i Stevensie. Stevens zatrudnił do zagrania na instrumentach perkusyjnych i programowania swojego wieloletniego współpracownika McAlistera i tak narodził się kwartet.

Doświadczenie Muhly’ego w tworzeniu muzyki na chór katedralny i orkiestrę symfoniczną, wyznaczyło ramy tego dzieła, zaś wkładem Dessnera była umiejętność gry na gitarze, bez względu na gatunek. McAlister wniósł rytm – perkusje, instrumenty perkusyjne oraz sekwencje elektroniczne – zaś Stevens był siłą napędową „piosenkowej” strony cyklu, przynosząc teksty, wokół których kręci się idea „Planetarium”. Odnoszą się do mitologii i astrologii, starożytnej koncepcji, gdzie gwiazdy i planety reprezentują bogów, bohaterów i potwory. Wraz z ewolucją projektu, grupa rozszerzyła pomysł na naukę i astronomię.

Po kilku występach, muzycy odłożyli na jakiś czas projekt, zajmując się swoimi indywidualnymi pomysłami. Wrócili do niego w 2016 roku. Stevens i McAlister, w typowy dla siebie sposób, wzięli koncertowe nagrania i zaadoptowali do warunków studyjnych. – Mieliśmy zarejestrowane wszystkie aranżacje i partie zagrane na żywo w studiu, po naszym ostatnim występie – wspomina Stevens. – Po latach usiedliśmy razem i powiedzieliśmy sobie: „Otwórzmy tę puszkę Pandory”.

Rezultatem jest muzyczna podróż od planety do planety i od jednego stylu muzycznego do drugiego. Zjednoczone za sprawą głosu Sufjana, beatów Jamesa, rytmicznych, gitarowych harmonii Bryce’a i instrumentalnych kompozycji Nico. „Planetarium” to częściowo rockowy projekt, z perkusją, głosem i gitarą elektryczną, częściowo elektroniczny eksperyment z syntezatorowymi pejzażami, skomplikowanymi partiami perkusyjnymi i dziwnymi podziałami rytmicznymi, ale jednocześnie jest to dzieło klasyczne.

Na zestaw „Planetarium” złoży się 17 utworów, w tym znany już singel „Saturn” i nowy „Mercury”. Melancholijnego numeru można posłuchać pod tym adresem.

Oto tracklista „Planetarium”:
1. Neptune
2. Jupiter
3. Halley’s Comet
4. Venus
5. Uranus
6. Mars
7. Black Energy
8. Sun
9. Tides
10. Moon
11. Pluto
12. Kuiper Belt
13. Black Hole
14. Saturn
15. In the Beginning
16. Earth
17. Mercury

Sufjan Stevens to amerykański wokalista, autor piosenek i instrumentalista. Rozgłos przyniósł mu concept album „Illinois” (2005) promowany singlem „Chicago”. Tworzący alternatywną muzykę artysta na koncie ma siedem płyt, z których ostatnia to „Carrie & Lowell” z marca 2015 roku.

The National powstali w 1999 roku w mieście Cincinnati w stanie Ohio, obecnie rezydują na nowojorskim Brooklynie. Autorem tekstów zespołu, często określanych jako mroczne i melancholijne, jest wokalista, Matt Berninger. Resztę zespołu tworzą dwie pary braci: Aaron (gitara i klawisze) i Bryce Dessnerowie (gitara) oraz Scott (gitara basowa) i Bryan Devendorfowie (perkusja). Dorobek The National zamyka płyta „Trouble Will Find Me” z 2013 roku.