Sufjan Stevens i Planetarium pokazują Neptuna

19 lipca 2017
ok. 1 minuta czytania

Za kamerą stanęła Deborah Johnson. Kosmiczny teledysk można obejrzeć pod tym adresem.

„Neptun” pochodzi z płyty o tym samym tytule i wydanej przez 4AD 9 czerwca. To muzyczna podróż od planety do planety i od jednego stylu muzycznego do drugiego. Dzieło określane jest jako częściowo rockowy projekt, z perkusją, głosem i gitarą elektryczną, a częściowo elektroniczny eksperyment z syntezatorowymi pejzażami, skomplikowanymi partiami perkusyjnymi i dziwnymi podziałami rytmicznymi, ale jednocześnie jako dzieło klasyczne.

Planetarium narodziło się, gdy holenderska hala koncertowa Muziekgebouw Eindhoven poprosiła Muhly’ego o stworzenie utworu. Ten natychmiast pomyślał o swoich przyjaciołach i okazjonalnych współpracownikach: Dessnerze i Stevensie. Stevens zatrudnił do zagrania na instrumentach perkusyjnych i programowania swojego wieloletniego współpracownika McAlistera i tak narodził się kwartet.

Sufjan Stevens to amerykański wokalista, autor piosenek i instrumentalista. Rozgłos przyniósł mu concept album „Illinois” (2005) promowany singlem „Chicago”. Tworzący alternatywną muzykę artysta na koncie ma siedem płyt, z których ostatnia to „Carrie & Lowell” z marca 2015 roku.