Teho Teardo i Blixa Bargeld na jedynym koncercie w Polsce

17 marca 2016
ok. 3 minut czytania

Elektroniczny rodowód włoskiego kompozytora i muzyka Teho Teardo miesza się z mrocznymi i eksperymentalnymi brzmieniami Blixy Bargelda, członka Nick Cave and The Bad Seeds i założyciela Einstürzende Neubauten. Trzy lata po wspólnym debiutanckim albumie „Still Smiling”, Teho i Blixa wracają z zupełnie nowym materiałem.

Tego typu spotkania dwóch osobowości zazwyczaj kończą się na jednym projekcie ograniczonym w czasie. W tym przypadku szczególna więź, zarówno artystyczna jak i osobista, Teho i Blixy oraz wspólna pasja odkrywania nowych terytoriów w muzyce i sztuce doprowadziła do powstania nowego albumu „Nerissimo”.

„Nerissimo” to w języku włoskim stopień najwyższy przymiotnika „czarny” czyli najczarniejszy i nie chodzi bynajmniej o określenie muzyki na płycie mianem „czarnej”. Czerń może mieć swoje zastosowanie w muzyce: tak jak kolor czarny zawiera w sobie wszystkie kolory, tak muzyka może zawierać w sobie wiele możliwości. Napisane i śpiewane w języku niemieckim, angielskim i włoskim, utwory dzieją się niczym odgrywane na szalce Petriego mikroskopijne dramaty jak „Ulga” czy surrealistyczna epopeja czyli siedem minut kosmicznej podróży „Animelle”. Tytułowy utwór „Nerissimo” otwiera album w wersji angielskiej i zamyka go w wersji włoskiej.

Nowością w tej współpracy jest wykorzystanie instrumentów dętych, zwłaszcza klarnetu basowego, który odgrywa istotną rolę w kilku nowych utworach; całego arsenału dzwonów, gitary barytonowej Teho Teardo i aranżacji klasycznych instrumentów smyczkowych. Razem ich dźwięk tworzy niesamowite widmowe spektrum wsparte niskim aksamitnym głosem Blixy Bargelda.

Słuchając tego albumu przemieszczamy się pomiędzy dwoma językami, dwoma miastami: Rzymem i Berlinem, gdzie powstawał album w pełnej wrażeń i emocji podróży przez trzy ostatnie lata wspólnej pracy twórców. Podróży przez wieloznaczny mrok, pamiętnik objawień i kolorów jak nocny lot z wyłączonymi światłami nad rozświetlonymi europejskimi stolicami.

Okładka „Nerissimo” została zainspirowana obrazem z 1533 roku „Ambasadorowie” Hansa Holbeina. W obrazie osadzone są zagadkowe odniesienia do filozofii, religii, śmiertelności i iluzji, które łączą się z niektórymi tematami w materiale muzycznym płyty. Premiera planowana jest na 22 kwietnia.

Teho Teardo mieszka w Rzymie. To muzyk, kompozytor i realizator dźwięku. Autor ścieżek dźwiękowych do filmów zdobywców Oscara Paolo Sorrentino i Gabriele Salvatores. Laureat wielu nagród za muzykę, takich jak Ennio Morricone Prize czy włoskiego odpowiednika Oscara – David Di Donatello.

Blixa Bargeld urodził się w 1959 roku w Berlinie Zachodnim, jest samoukiem, aktywnym muzykiem, pisarzem, kompozytorem, wykonawcą i reżyserem. Przez ponad 10 lat był gitarzystą w zespole Nick Cave and the Bad Seeds. W 1980 roku założył i dalej prowadzi Einstürzende Neubauten. Obecnie mieszka w San Francisco, Berlinie i Pekinie.

Bilety dostępne w kasie teatru (Kraków, os. Szkolne 25) na Laznianowa.pl oraz w sieci Ticketpro.pl i salonach Empik, koszt biletów w przedsprzedaży 65 zł, w dniu koncertu 75 zł.