Terranova gwiazdą Tauron Nowa Muzyka

3 grudnia 2013
ok. 4 minut czytania

Nozinja, to DJ i producent, kryjący się za projektem Shangaan Electro, który przywiezie na festiwal swój live show, zbudowany wokół muzyki ludu Tsonga, zamieszkującego Południową Afrykę oraz Mozambik, zakochanego w latynoskich rytmach przywiezionych przez kolonizatorów.
W występach Nozinja (Shangaan Electro) dominującą rolę odgrywa taneczny bit, aktualnie nie schodzący poniżej 180 BPM, połączony z chóralnymi zaśpiewami, rymami disco oraz brzmieniem gitar, a koncerty to wielogodzinne, czasem wielodniowe maratony tańca. Europa poznała te rytmy w 2010 roku, gdy ukazała się firmowana przez Nozinję, pierwsza składanka „Shangaan Electro”.

Już rok później afrykańskie rytmy podbiły publiczność na festiwalu w Roskilde, a jego show stał się prawdziwą międzynarodową sensacją. W Polsce wystąpią w zupełnie nowej odsłonie i premierowym materiałem, który w wersji płytowej firmowanej przez zasłużoną wytwórnię WARP ukaże się w przyszłym roku.

Z zupełnie nową muzyką pojawi się też w Katowicach amerykański raper, producent i twórca niezwykle mrocznej, psychodelicznej odmiany hip-hopu – Gonjasufi, który tym razem zagra z 4-osobowym zespołem. Po sukcesie jakim była wydana w 2010 roku płyta „A Sufi and a Killer” i entuzjastycznym przyjęciu występów na całym świecie (w tym również w Katowicach, gdzie gościliśmy go tuż po debiucie), przez kolejne trzy lata artysta nie przestawał udowadniać, że jest jednym z najbardziej oryginalnych, zaskakujących twórców związanych ze środowiskiem skupionym wokół założonej przez Flying Lotusa wytwórni Brainfeeder. Na pochodzącym z 2012 roku albumie „MU.ZZ.LE”, dopracował do perfekcji niepokojącą mieszaninę dźwięków, dziwacznych rytmów, wykraczających daleko poza granice klasycznego hip-hopu. Pokazał, że nie boi się współpracy z debiutantami (świetny występ na tegorocznej płycie Perery Elsewhere) oraz największymi gwiazdami – wystąpił gościnnie na najnowszej płycie Jaya Z.

Oba te koncerty – Gonjasufi i Nozinja (Shangaan Electro) – to tylko część z zaplanowanych na przyszły rok obchodów 10. rocznicy istnienia agencji LittleBig, świętowanych podczas 9. edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2014.

Po raz pierwszy w Katowicach pojawi się duet Terranova, autorzy jednego z najbardziej niezapomnianych miksów opublikowanych w prestiżowej serii DJ Kicks. Rozpoczynając karierę w drugiej połowie lat 90., czerpali pełnymi garściami z house’u, hip-hopu, muzyki tanecznej i punka, by tworzyć niezwykle przebojowe, naładowane taneczną energią kawałki. Ich pozycję na scenie trip-hopu i downtempo potwierdziły wspólne nagrania ze Stereo MC’s czy Trickym. Zespół zawiesił jednak działalność po wydaniu trzech albumów, by odrodzić się w 2012 roku i zaprezentować nowy skład oraz nową płytę – „Hotel Amour”. DJ-ski duet: Dietrich Bergmann i &ME zaczął współpracować z trójką wokalistów, znanych na co dzień z cenionej grupy WhoMadeWho, a ich muzyka zwróciła się mocniej w stronę acid-jazzowych brzmień i house, charakterystycznych dla opiekującej się aktualnie zespołem wytwórni Kompakt. Ich powrót spotkał się z ciepłym przyjęciem, a koncerty udowadniają, że zespół nie stracił dawnej energii i potrafi zachwycić na scenie zarówno starych, jak i całkiem nowych fanów.

Na festiwalu znajdzie się również coś dla fanów techno. W Katowicach wystąpi Kölsch, jeden z najbardziej produktywnych producentów techno, autor i współautor niezliczonych projektów. W ciągu ostatnich 15 lat, pochodzący z Danii Rune Reilly Kölsch, podbijał parkiety i plaże na Ibizie takimi kawałkami jak „Calabria”, współpracował z najlepszymi DJ-ami – od Laurenta Garniera po Svena Vätha, produkował muzykę dla największych gwiazd popu – Shakiry, Nicky Minaj czy Flo Ridy i prowadził imprezy w najpopularniejszych klubach na całym świecie. Jego najnowszy album, wydany dla Kompaktu „!977”, to suma tych wszystkich doświadczeń, płyta wypełniona przebojowymi tanecznymi kawałkami, inspirowanymi gatunkami z ostatnich dwóch dekad – od rave, przez nu-disco, po klasyczne berlińskie techno i house.

Tanecznie będzie również podczas występu kolejnego z zaproszonych wykonawców, brazylijskiego duetu Elekfantz, jednego z najnowszych odkryć Guia Borato, który zachwycony niezwykłą biegłością muzyków, przyjął na siebie rolę współproducenta ich debiutanckiego albumu. Kawałki „Diggin On You” czy przesiąknięty bluesowym klimatem „Wish” podbiły w ubiegłym roku kluby w całej Europie. Niezwykłe połączenie house’u, techno, żywych brzmień i śpiewu przygotowują grunt pod jedną z najbardziej oczekiwanych przyszłorocznych płyt. Wystarczyły zaledwie dwie EP-ki, by Efterklantz zapewnili sobie miejsce w line-upach najbardziej prestiżowych festiwali – od brazylijskiej Lollapaloozy po Sonar i Melt. W Polsce po raz pierwszy wystąpią właśnie na Nowej Muzyce.

4-dniowe karnety w cenie 180 zł już są dostępne w sprzedaży na Ticketpro.pl,Ticketportal.pl, Biletin.pl i Biletomat.pl.