The Afghan Whigs w Polsce

19 kwietnia 2012
ok. 2 minut czytania

Tegoroczna trasa wypada w momencie 25. rocznicy pierwszego występu The Afghan Whigs na żywo. – Przez wiele lat pytano mnie o możliwość reaktywacji zespołu – podkreśla wokalista. – Zawsze odpowiadałem, że nie ma takiej możliwości. W końcu sam zadałem sobie pytanie – a dlaczego nie?

Zespół postał w 1986 roku w Cincinnati. Debiutancki album „Up In It” ukazał się w 1990 roku nakładem kultowej dziś wytwórni Sub Pop. Następca pierwszego krążka, doskonały „Congregation” miał premierę dwa lata później, umacniając pozycję formacji na alternatywnej scenie. Takie utwory jak „Conjure Me” czy „Turn On The Water” zyskały status niezależnych hitów. Zespołem zainteresował się mainstreamowy label – Elektra. Efektem nowego kontraktu był album „Gentleman” (1993) uważany za jedno z najważniejszych dokonań w muzyce lat 90. Longplay „Black Love” (1996) uważany przez wielu za najbardziej ambitne dzieło The Afghan Whigs nie okazał się komercyjnym sukcesem, co zaowocowało rozstaniem zespołu z wytwórnią Elektra i podpisaniem umowy z Columbia Records. Efektem tych zmian był kultowy krążek z 1998 roku – niesamowity album „1965”. Zdecydowanie najbardziej soulowa płyta w dorobku formacji okazała się ostatnim dziełem w dyskografii. Dulli poświęcił się następnie karierze z The Twilight Singers i Gutter Twins, kilkukrotnie odwiedzając Polskę ze wspaniałymi koncertami.

Po kilkunastu latach The Afghan Whigs wracają – zagrają między innymi na festiwalach ATP
czy Primavera. Polska będzie jednym z nielicznych przystanków na europejskiej trasie formacji. Grupa zapowiada, że podczas występów na żywo usłyszymy piosenki z wszystkich płyt, a także kilka niespodzianek oraz utworów nigdy dotąd nie wykonywanych na żywo.

Na scenie do podstawowego składu The Afghan Whigs dołączą na trasie perkusista Cully Symington (Okkervil River, Gutter Twins) oraz Rick Nelson (Polyphonic Spree, Twilight Singers).

Informacje na temat biletów poznamy wkrótce.