„The BBC Sessions Vol. 1”

28 grudnia 2005
ok. 1 minuta czytania

Z czystym sumieniem można powiedzieć, że Gilles Peterson należy do tej wąskiej grupy dziennikarzy, która kształtuje gusta. W jego audycjach w BBC Radio 1 znajdziemy barwny wachlarz gatunków muzycznych. Anglik szczególnie umiłował sobie jednak nu jazz, downtempo oraz hip hop i twórczość wykonawców z tych kręgów najchętniej prezentuje.

Przygotowany przez Petersona dwupłytowy zestaw jest prawdziwym skarbem. Składanka stanowi bowiem kopalnię rarytasów. Nagrania pochodzą z sesji, które odbyły się na potrzeby programów radiowych i większość z nich wyemitowana została zaledwie kilka razy. Tymczasem wśród wybranych przez Petersona utworów znajdują się takie perełki, jak rozleniwiony „Improvised Jam” N.E.R.D., rozszalały „Meltin' Pot” The Roots, pochodząca z repertuaru tej ostatniej grupy akustyczna wersja „The Seed” przygotowana przez Cody’ego ChesnuTTa, a przede wszystkim spektakularne wykonanie „The Audience” The Matthew Herbert Big Band, które sprawia, że każda komórka ludzkiego ciała uśmiecha się i tańczy. A to zaledwie namiastka dźwiękowego bogactwa, które skrywa „The BBC Sessions Vol. 1”.

Niewiele osób potrafi ułożyć kompilację, nawet dwupłytową, gdzie pomimo dużej różnorodności artystycznej powstaje wyjątkowy klimat. Są jednak tacy, jak Gilles Peterson, którym sztuka ta udaje się pysznie.