The Black Keys jadą na południe

4 maja 2021
ok. 2 minut czytania

14 maja duet The Black Keys wyda dziesiąty studyjny album \”Delta Kream\”. Do sieci trafił klip do kompozycji \”Going Down South\” promujący album.

Na wydawnictwo trafią covery utworów takich wykonawców jak R. L. Burnside czy Junior Kimbrough. Dan Auerbach i Patrick Carney zarejestrowali materiał na \”Delta Kream\” w studiu Auerbacha, Easy Eye Sound w Nashville.

Tytuł zaczerpnięty został z kultowego zdjęcia Williama Egglestona, które zresztą trafiło na okładkę płyty \”Delta Kream\”.

– Nagraliśmy ten album, by złożyć hołd muzyce z północnego Missisipi, tradycji, która nas ukształtowała. Te utwory wciąż są dla mnie tak samo ważne, jak w dniu, w którym poznałem Pata i zaczęliśmy razem muzykować. To była bardzo inspirująca sesja. Wszystko układało się bardzo naturalnie – skomentował Dan Auerbach.

– Sesję zaplanowaliśmy zaledwie z kilkudniowym wyprzedzeniem i wcześniej nie robiliśmy żadnych prób. Całą płytę nagraliśmy w 10 godzin, przez dwa popołudnia, pod koniec trasy \”Let’s Rock\” – wtóruje mu Patrick Carney.

Oto tracklista:
Tracklista \”Delta Kream\”:
1. Crawling Kingsnake (John Lee Hooker / Bernard Besman)
2. Louise (Fred McDowell)
3. Poor Boy a Long Way From Home (Robert Lee Burnside)
4. Stay All Night (David Kimbrough, Jr.)
5. Going Down South (Robert Lee Burnside)
6. Coal Black Mattie (Ranie Burnette)
7. Do the Romp (David Kimbrough, Jr.)
8. Sad Days, Lonely Nights (David Kimbrough, Jr.)
9. Walk with Me (David Kimbrough, Jr.)
10. Mellow Peaches (Joseph Lee Williams)
11. Come on and Go with Me (David Kimbrough, Jr.)

Zespół The Black Keys powstał w 2001 roku w Akron, w Ohio. Od tego czasu nazywani byli \”rockową arystokracją\” czy \”jedną z najlepszych rockandrollowych kapel na Ziemi\”. Duet tworzą gitarzysta i wokalista Dan Auerbach oraz perkusista, Patrick Carney. Zaczynali w małych klubach, by po pewnym czasie wyprzedawać stadiony i hale. W dorobku mają dotąd 9 studyjnych płyt: \”The Big Come Up\” (2002), \”Thickfreakness\” (2003) i \”Rubber Factory\” (2004) oraz wydane nakładem Nonesuch Records \”Magic Potion\” (2006), \”Attack & Release\” (2008), \”Brothers\” (2010), \”El Camino\” (2011), \”Turn Blue\” (2014) oraz \”Let’s Rock\” (2019). W 2020 roku wydali ponadto jubileuszową reedycję \”Brothers\”. The Black Keys zdobyli 6 nagród Grammy i statuetkę BRIT. Byli ponadto gwiazdami festiwali w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii czy Europie.