The Cure pierwszą gwiazdą Colours of Ostrava 2019

10 października 2018
ok. 2 minut czytania

The Cure zostało założone przez piosenkarza i gitarzystę Roberta Smitha w angielskim Crawley. Swój pierwszy występ dali w 1978 roku, a do chwili obecnej wystąpili na żywo już ponad 1500 razy. Wydali 13 albumów studyjnych, kilka nagrań koncertowych i liczne ścieżki dźwiękowe, do tego ponad 40 singli, kilka książek i szeroki wachlarz doskonałych kompozycji. Przez zespół przewinęło się trzynastu muzyków, a obecny skład grupy to: Robert Smith – śpiew, gitara, Simon Gallup – bas, Jason Cooper – perkusja, Roger O’Donnell – klawisze, Reeves Gabrels – gitara.

Pomiędzy post-punkiem, gotykiem, new wave, popem i psychodelią, The Cure mocno wpłynęło na kilka muzycznych pokoleń, co zostało potwierdzone w ubiegłym roku, kiedy festiwal Meltdown mianował Smitha kuratorem, a na imprezie wystąpili m.in. Nine Inch Nails, My Bloody Valentine, Manic Street Preachers czy Mogwai.

W tym roku obchodzili czterdziestkę istnienia, a koncerty odbywały się przed sześćdziesięciotysięcznym tłumem. W 2019 decydują się kontynuować świętowanie z okazji czterdziestolecia wydania ich debiutanckiego krążka „The Imaginary Boys”, a Smith przypomina, że mija też trzydzieści lat od premiery albumu „Disintegration”.

Coloursof Ostrava jest jednym z kilku wybranych europejskich festiwali Jest też całkiem możliwe, że zespół przywiezie ze sobą do Ostrawy nowe utwory, a być może nawet cały album.

Osiemnasta edycja festiwalu odbędzie się od 17 do 20 lipca 2019 roku na terenie postindustrialnej przestrzeni dawnej huty Dolne Vitkovice w Ostrawie. Program rozłożony na dwadzieścia scen obejmuje niemal 350 punktów programu – obok koncertów i występów ponad 120 zespołów, w skład festiwalu wchodzą też panele dyskusyjne i warsztaty w ramach forum Meltingpot, liczne występy teatralne i cyrkowe, projekcje filmów, instalacje artystyczne i wiele innych atrakcji towarzyszących.

Polska przedsprzedaż biletów startuje wkrótce.