The Pineapple Thief feat. Gavin Harrison zagra w Warszawie

9 marca 2018
ok. 2 minut czytania

The Pineapple Thief feat. Gavin Harrison postrzegany jest jako jeden z najbardziej emocjonujących zespołów rocka progresywnego, który powstał w Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Został założony w 1999 roku przez Bruce’a Soorda, który jest również głównym kompozytorem. Zespół stale ewoluował i doskonalił swoje brzmienie, bas Jona Sykesa oraz produkcja i instrumenty klawiszowe Steve’a Kitcha stały się integralną częścią ich brzmienia.

Po światowym sukcesie albumu Magnolia z 2014 roku, The Pineapple Thief powrócił w 2016 roku z najbardziej ambitnym albumem studyjnym do tej pory. „Your Wilderness”, ich jedenasty album studyjny, to doskonały dowód ciągłego rozwoju twórczego The Pineapple Thief.

– Od czasu naszej ostatniej płyty, „Magnolia”, najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest oczywiście to, że Gavin Harrison wnosi swój wkład w brzmienie perkusji – wyjaśnia Bruce Soord. – To nie tylko na nowo zdefiniowało nasze brzmienie, ale również na nowo zdefiniowaliśmy sposób, w jaki podeszliśmy do piosenek jako zespół. Umiejętności perkusyjne Gavina są genialne technicznie, ale także niesamowicie muzyczne i zainspirowały nas wszystkich do doskonalenia naszej gry. Ponownie odkryłem progresywne korzenie, jeśli chodzi o pisanie piosenek i aranżację. Co więcej, mieliśmy szczęście, że John Helliwell z Supertramp dołożył piękne klarnety, a Geoffrey Richardson (Caravan) był odpowiedzialny za kwartet smyczkowy. Do prac nad albumem zaprosiliśmy również 4-osobowy chór, a do tego wszystkiego, mój przyjaciel Darran Charles (Godsticks) dodał trochę rewelacyjnego gitarowego grania.

W 2017 roku The Pineapple Thief wyruszyli w europejską trasę koncertową, podczas której towarzyszyli im Gavin Harrison (King Crimson) na perkusji oraz Darran Charles (Godsticks) na gitarze. Każdy, kto miał okazję usłyszeć te koncerty potwierdzi, że ​​nowy, pięcioosobowy skład pozwolił Bruce’owi, Steve’owi i Jonowi rozwinąć ich charakterystyczne brzmienie, sprawiając, że zespół błyszczał na scenie. Niewątpliwą atrakcją trasy, która do tej pory odnosiła największe sukcesy, był wyprzedany koncert w Islington Assembly Hall w Londynie. Był to prawdziwie inspirujący koncert, który został niespodziewanie nagrany i stał się pierwszym oficjalnym koncertowym filmem zespołu. Film „Where we stood” zawiera występy zespołu z nowymi utworami, z płyty „Your Wilderness”, w tym „In Exile”, „No Man’s Land” i „The Final Thing On My Mind” oraz klasyków z poprzednich albumów, „Nothing At Best”, „Show A Little Love” i „Simple As That”.

W tym roku The Pineapple Thief ponownie ruszą w trasę koncertową. Zespół będzie promował następcę „Your Wilderness”. Więcej szczegółów dotyczących nowego albumu pojawi się wkrótce.

Bilety w cenie 99 złotych na Stodola.pl oraz LiveNation.pl.