The Real McKenzies też w Krakowie i z Pipes And Pints

20 lutego 2015
ok. 2 minut czytania

Połączenie punka z folkiem nie jest niczym nowym. Wspaniale grali taką muzykę The Pogues, wciąż robią to Dropkick Murphys oraz oni, pochodząca z Vancouver kapela The Real McKenzies.

Podobno przez skład zespołu przewinęło się przez ponad 20 lat przeszło 100 muzyków. Ale dwóch jest w nim niezmiennie od samego początku. To współzałożyciele, wokalista Paul McKenzie oraz gitarzysta i wokalista Mark „Bone” Boland. Wzorem swych idoli, The Pogues, łączą punkowy ogień z pięknem melodii ze szkockiej muzyki folkowej. Noszą kilty, obok gitar, basu i perkusji używają też dud. Ponoć spodobali się nawet legendarnemu aktorowi Seanowi Connery’emu, wielkiemu zwolennikowi niepodległości Szkocji.

Wiosną 2015 roku ukaże się pierwsza po trzyletniej przerwie studyjna płyta kapeli, „Rats In The Burlap”. Mało tego, pojawi się też biografia kapeli autorstwa Chrisa Waltera, zatytułowana „Under The Kilt: Real McKenzies Exposed”.

Nikt nie powiedział, że aby grać celtyckiego punka, trzeba koniecznie urodzić się na Wyspach Brytyjskich. Z tego, jakże słusznego, założenia wyszło dziewięć lat temu pięciu kolesi ze stolicy Czech, Pragi, i postanowiło założyć kapelę, której nadali nazwę Pipes And Pints. Od tamtej pory łoją celtyckiego punka aż miło, przemierzając Europę wzdłuż i wszerz. Obecny skład to: Vojta, Tomas, Lukas, Syco i Ondra. A że Vojta ma równie bardzo zniszczony głos, co Shane McGowan, często porównuje się Czechów do The Pogues. Do inspiracji legendarną kapelą Pipes And Pints zresztą chętnie się przyznają.

Nieokiełznana energia i dobra zabawa są wyznacznikami każdego koncertu Pipes And Pints.

Oto szczegóły występów:
Kiedy: 20 maja 2015
Gdzie: Kraków, Fabryka, ul. Zabłocie 23
Bilety: 45 zł – przedsprzedaż, 55 zł – w dniu koncertu
Organizator: Knock Out Productions

Kiedy: 19 maja 2015
Gdzie: Poznań, Pod Minogą
Bilety: 39 zł – przedsprzedaż, 45 zł – w dniu koncertu
Organizator: Go-Ahead