„The River” Bruce’a Springsteena na bogato

16 października 2015
ok. 3 minut czytania

Kolekcja stanowi upamiętnienie jednego z najlepszych albumów Bruce’a Springsteena – dwupłytowego krążka „The River”, który ukazał się 17 października 1980 roku i dotarł do 1. miejsca listy przebojów Billboard Top 200. Zawiera 52 utwory na 4 płytach CD – a także 4 godziny niepublikowanych materiałów wideo na 3 płytach DVD (albo 2 dyskach Blu-Ray).

Na wydawnictwo składa się podwójny album „The River”, płyta „The River: Single Album” oraz płyta z materiałem nagranym podczas sesji w studio pomiędzy 1979 a 1980 rokiem. Materiały wideo to dwa dyski z nagrywanym na kilka kamer, niepublikowanym nigdy wcześniej koncertem z Tempe w Arizonie, ujęcia z prób, materiał dokumentalny „The Ties That Bind” o płycie „The River” i książeczka z ponad 200 zdjęciami i esejem autorstwa Mikala Gilmore’a.

„The River: Single Album” to 10 utworów, jakie Springsteen nagrał w 1979 zaraz po wydaniu „Darkness On The Edge Of Town” (1978), ale które nigdy nie ujrzały światła dziennego. – Brakowało im spójności i nie pasowały do koncepcji krążka, który miał się narodzić – mówił o nich Amerykanin. Wrócił więc do studia na nowo, i rozpoczął tym 18-miesięczny proces nagrywania „the River”. Ostatecznie 7 z 10 piosenek z „The River: Single Album” trafiło na „The River” w zmienionych wersjach, aranżacjach lub innymi tekstami.

Czwarty dysk CD – „The River: Outtakes” – ilustruje głębię i różnorodność dzieł Springsteena z tamtego okresu. Jedenaście z nich nigdy nie było w żadnej formie opublikowane, o ich istnieniu nie wiedzieli nawet najbardziej zagorzali fani artysty. Połowę („Record One”) zmiksował Bob Clearmountain i zmasterował Bob Ludwig a druga połowa („Record Two”) to utwory znane już z kolekcji „Tracks” i „Essentials' – po raz pierwszy zebrane na jednym krążku.

„The Ties That Bind” to 60 minutowy dokument wyreżyserowany przez Thoma Zimnego, na który składa się m.in. wywiad z Bruce’em Springsteenem, w który szczegółowo opowiada o procesie nagrywania „The River”. Znajdziemy tu zarówno historie powstania znanych już utworów, jak i muzyczne przerywniki, m.in. gitarowe solówki. Wszystko okraszone zdjęciami i filmami ze studia i spoza niego.

Ostatni komponent to „Bruce Springsteen & The E Street Band: The River Tour, Tempe 1980” – nowy film powstały z profesjonalnych materiałów filmowych z 1980 roku nakręconych kilkoma kamerami. Film zawiera 24 piosenki – 2 godz. 40 minut na dwóch dyskach DVD – z koncertu nagranego 5 listopada w Arizona State University w amerykańskim mieście Tempe. Uznawany za jeden z najlepszych koncertów Bossa zawiera wczesne koncertowe wersje piosenek z „The River”. Dodatkowo znajdziemy tu ponad 20 minut prób z września tamtego roku, kiedy powstawały koncertowe aranżacje poszczególnych utworów. Film został zmontowany niedawno przez Thoma Zimnego i towarzyszy mu dźwięk w systemie 5.1 i stereo.

Do wydawnictwa dołączona jest 148-stronicowa książka w twardej oprawie z ponad 200 zdjęciami koncertowymi i ze studia (część z nich nie była nigdy wcześniej publikowana). Znajdziemy tu też reprodukcje stron z notesu wokalisty, okładki singli, elementy poligrafii oryginalnej płyty „The River” i inne ciekawostki z tamtego okresu, takie jak recenzja płyty z magazynu „Rolling Stone”. Esej do płyty napisał dziennikarz muzyczny Mikal Gilmore.

Album ukazuje się w formacie 4CD+3DVD oraz 4CD+2Blu-Ray.

Ostatni longplay Bruce’a Springsteena, „High Hopes”, ukazał się w styczniu 2014 roku. Wydawnictwo dotarło na 1. miejsce w kilkunastu krajach.