The Walkmen kuratorami na OFF-ie

27 maja 2013
ok. 2 minut czytania

John Grant to były lider The Czars, który w 2010 roku przypomniał o sobie solowym debiutem „Queen Of Denmark”. – Jak niektóre równie wielkie dzieła przed nią – „I Am A Bird Now” Antony & The Johnsons czy „For Emma…” Bon Iver, „Queen of Denmark” brzmi jakby jej autor czekał całe swoje życie na jej stworzenie – zachwycał się albumem brytyjski magazyn „Mojo” uznając album Granta najlepszą płytą tamtego roku. Kilka miesięcy temu artysta wydał nową, równie przejmującą, kruchą i piękną „Pale Green Ghosts”, na której słyszymy m.in. śpiew Sinéad O’Connor, ale też sporo nowych, elektronicznych brzmień.

Sam Amidon nie daje się łatwo i jednoznacznie sklasyfikować. Płyta „Bright Sunny South”, którą zadebiutował w barwach Nonesuch przepełniona jest melancholią i samotnością, jak na balladzistę z amerykańskiej prowincji przystało. Zawiera jednak także wątki jazzowe czy wręcz awangardowe, co czyni z Sama jednym z najbardziej oryginalnych współczesnych songwriterów.

Kalifornijczyk Cass McCombs całe życie spędza w drodze, grając swoją muzykę wszystkim, którzy chcą słuchać, od wielkich festiwali, po koncerty domowe. Przyznaje się tylko do inspiracji The Beatles i amerykańskim folkiem, ale w jego muzyce słychać również wypływy późniejszych brzmień, głównie tych z lat 80., które dobiegały z garaży i piwnic Wschodniego Wybrzeża. Wydany w 2011 roku „Humor Risk” to jego szósty i póki co ostatni album, ale istnieje duża szansa, że w Katowicach pojawi się z nowym materiałem.

Banalnie proste gitarowe granie, spatynowane brzmienie, głosy w harmonii – brytyjska formacja Veronica Falls gra muzykę, która wyszła z mody tak dawno, że już znowu jest fajna. Zadebiutowali ledwie dwa lata temu udanym albumem zatytułowanym po prostu „Veronica Falls”, a teraz prasa na Wyspach chwali ich drugą płytę „Waiting For Something To Happen”, wyprodukowaną przez Rory’ego Attwella (m.in. The Vaccines, Male Bonding). Jeszcze wyższe noty zbierają za koncerty – stylowe, ale pełne energii.

Warszawska formacja How How, która elektroakustyczną muzykę improwizowaną gra tak, że nawet ucho niezaprawione w bojach z awangardą złowi tu coś dla siebie. W tym roku ukazała się ich druga płyta, zatytułowana „Knick-Knack”, nastrojowa i amorficzna zarazem.

Na scenie wystąpią także Thee Oh Sees i Austra (z setem didżejskim – koncert z pełnym zespołem Austra zagra w innymi miejscu).

Wcześniej udział w festiwalu, który odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia w Katowicach potwierdzili m.in. The Smashing Pumpkins, Brutal Truth, Austra, Patrick Wolf, Godspeed You! Black Emperor, Girls Against Boys, My Bloody Valentine, Skalpel, Deerhunter, AlunaGeorge i Solange.

Ceny: trzydniowe karnety z polem namiotowym: 190 zł, trzydniowe karnety bez pola: 150 zł.