Therion dziś i jutro w Polsce

15 października 2012
ok. 2 minut czytania

Kapela odwiedzi nasz kraj w ramach trasy „Flowers of Evil: The 25th Anniversary Tour”, promującej najnowszą płytę, „Les Fleurs du Mal”. Longplay miał premierę 28 września.

– Nigdy nie było wystarczająco dużo czasu, żeby zająć się projektem, ale pomyślałem że 25 rocznica to właśnie ten moment kiedy możemy się mu poświęcić – opowiada o albumie lider zespołu, Christofer Johnsson. – Pomysł okazał się zbyt kontrowersyjny dla naszego wydawcy Nuclear Blast, dlatego zaproponowałem im, że odkupimy mastera z nagranym materiałem i wydamy to na własną rękę. Po negocjacjach moje życzenie się spełniło. Jednak Nuclear Blast nadal pozostanie wydawcą naszych kolejnych albumów studyjnych.

Płyta wzięła tytuł z tomiku poezji Charlesa Baudelaire’a. Zbiór wierszy wywołał zgorszenie, a poeta został skazany na grzywnę za obrazę opinii publicznej. Druk i rozpowszechnianie części wierszy zostały zabronione i oficjalnie zniesiono ten zakaz dopiero po 1949 roku. Album Therion jest swego rodzaju hołdem dla Baudelaire’a i ma swoje korzenie jednocześnie w muzyce i sztuce.

Formacja, której przewodzi Christofer Johnsson działa już od 1991 roku. W twórczości kapeli znaleźć można zarówno elementy progresywnego rocka z lat 70., heavymetalowe brzmienie z lat 80., wpływy orientalne, klasyczne, a także operowe. Teksty utworów pisane są w języku angielskim, niemieckim, a także łacinie, hebrajskim, egipskim czy starogreckim.

Tak wygląda szczegółowy plan koncertów:
19.30 – Antalgia
20.20 – Elyose
21.25 – Therion

Ceny biletów na koncerty: Kraków – 85zł / 95zł, Warszawa 90zł / 100zł.