Thundercat na Nowej Muzyce w Katowicach

14 czerwca 2013
ok. 2 minut czytania

Choć znamy już artystów, którzy pojawią się w tym roku na koncertach otwarcia i zamknięcia ósmej edycji Tauron Nowa Muzyka, nie oznacza to, iż skład imprezy jest zamknięty.

Pierwsza niespodzianka, to koncert, który poprzedzi czwartkowy występ kanadyjskich jazzmanów z BadBadNotGood. Tuż przed nimi w katowickiej Galerii Szyb Wilson, zagra Vladislav Delay, artysta, który od lat eksperymentuje z muzyką z pogranicza ambientu, house’u i klasycznych odmian techno. Zdarza mu się również siadać za perkusją i grać z czysto jazzowymi składami. Jeden z pionierów współczesnej elektroniki pojawi się w Katowicach z setem DJ-skim przygotowanym specjalnie na potrzeby festiwalu.

Doskonałego supportu doczeka się w tym roku również finałowy koncert festiwalu – przed występem Darkstar w klimatycznych wnętrzach kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Katowicach, zgromadzeni będą mieli okazję posłuchać jednego z najciekawszych młodych japońskich DJ-ów i producentów – Yosiego Horikawy. Połączenie field recordingu, skomplikowanych struktur rytmicznych i ambientowych plam dźwięku, przywodzące na myśl najlepsze albumy Bibio i innych mistrzów elektro-akustycznego grania, nie bojących się kontrastowania eterycznych, delikatnych melodii z elementami pochodzącymi z najbardziej awangardowych i ekstremalnych gatunków muzycznych.

Uzupełniony został także lineup dwóch dni plenerowych, podczas których koncerty odbywać się będą na scenach rozstawionych na terenie nowego Muzeum Śląskiego. Do artystów, którzy się tam pojawią dołącza Thundercat – czyli jeden z najbardziej wszechstronnych muzycznie przedstawicieli zasłużonej wytwórni Ninja Tune. Choć po byłym basiście kultowego Suicidal Tendencies spodziewać by się można raczej ciężkiego, energetycznego grania, jego solowe dokonania czerpią przede wszystkim z afro-amerykańskiej klasyki, sięgając korzeniami jazzu, soulu i funku, które zostają oprawione w hip-hopowe rytmy i dziesiątki niespodziewanych pomysłów, które zostały docenione przez samego Flying Lotusa, współproducenta obu dotychczasowych albumów Thundercata. W Katowicach będziecie mieli okazję usłyszeć zagrany na żywo materiał z jego najnowszego longplaya, „Apocalypse”, który już w lipcu pojawi się w katalogu wytwórni Brainfeeder.

VIII edycja Tauron Nowa Muzyka odbędzie się między 22 a 25 sierpnia w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, w Katowicach.

Podczas tegorocznej imprezy wystąpią Amon Tobin, Tosca, London Grammar, Jamie Lidell czy Squarepusher.

2-dniowe karnety (23-24.08.2013, piątek/sobota): 150 zł
3-dniowe Karnety (22-24.08.2013, czwartek/piątek/sobota): 170 zł (specjalna cena tylko do końca czerwca)
Koncert otwarcia (22.08.2013, czwartek) – Galeria Szyb Wilson w Katowicach: 50 zł
Koncert zamknięcia (25.08.2013, niedziela) – Ewangelicki Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach: 50 zł