Thurston Moore i Nosowska na OFF Festivalu

26 marca 2012
ok. 3 minut czytania

Thurston Moore to współzałożyciel i filar nowojorskiej ikony noise rocka, formacji Sonic Youth, znakomity i oryginalny gitarzysta, autor kultowych piosenek, ale i muzyki eksperymentalnej oraz filmowej, niezależny publicysta i wydawca. W 2011 roku zachwycił wyprodukowanym przez Becka albumem „Demolished Thoughts”, wypełnionym pięknymi akustycznymi balladami.

anbb: alva noto & blixa to duet, który tworzą Carsten Nicolai, znany wielbicielom eksperymentalnej elektroniki jako Alva Noto oraz Hans Christian Emmerich, który jako Blixa Bargeld burzy mury i muzyczne schematy w Einstürzende Neubauten, a do tego przez lata partnerował Nickowi Cave’owi w Bad Seeds. Alva Noto to chłód, minimalizm i precyzja, Blixa Bargeld z kolei reprezentuje odwagę, ekspresję, pierwiastek nieprzewidywalności. Panowie współpracują od wielu lat, ale dopiero w 2010 roku udało im się oficjalnie zadebiutować płytą „Mimikry”.

Baroness to obok Isis i Mastodon jedna z najciekawszych metalowych grup, które pojawiły się na amerykańskiej scenie po roku 2000. Z jednej strony w pracy sekcji i w masywnych riffach odwołują się wyraźnie do dziedzictwa Metalliki czy nawet Black Sabbath, z drugiej, odważnie poszukują nowych rozwiązań brzmieniowych i inspiracji w gatunkach odległych od metalowej ortodoksji, w tym punku i garażowym noise rocku. Po dwóch świetnie przyjętych płytach – „Red Album” i „Blue Record” – oraz serii koncertów u boku największych, Baroness wzięli sobie w 2011 roku wolne. A raczej pod okiem Johna Congletona (m.in. Explosions in the Sky, St. Vincent), szykowali kolejny album, zatytułowany „Yellow & Green”, którego premierę wyznaczono na lipiec 2012 roku.

Teksańczyk Josh T. Pearson kiedyś stał na czele formacji Lift to Experience, z którą wydał tylko jeden album „The Texas-Jerusalem Crossroads”. Od niemal dekady gra solo, ale dopiero przed rokiem, kiedy los go rzucił do Berlina, zarejestrował tam, a potem wydał nakładem Mute, pierwszą solową płytę „Last of the Country Gentlemen”.

Urodzona w ostatni dzień wakacji Kasia Nosowska jest jedną z najbardziej pracowitych polskich wokalistek – w ostatnich latach niemal co roku nagrywa nową płytę – z macierzystą formacją Hey lub solo. O ile Hey wciąż jeszcze trzyma się, chociaż coraz mniej kurczowo, szeroko pojmowanej estetyki rockowej, o tyle pod swoim nazwiskiem artystka wydaje płyty, które nie mają granic stylistycznych i równie swobodnie porusza się w brzmieniach gitarowych, jak i w zimnym, elektronicznym sosie. Dowodem szósta płyta Nosowskiej, przewrotnie zatytułowana „8”, jedno z najlepszych wydawnictw na polskiej scenie alternatywnej w 2011 roku.

Łukasz „L.U.C” Rostkowski i Bartłomiej „Spaso” Spasowski ponownie łączą siły i jako wrocławski Kanał Audytywny wracają na OFF. Zacierająca granice pomiędzy hip-hopem, jazzem, nową elektroniką i performance’em formacja nagrała trzy płyty – „Spasoasekuracja”, „Płyta Skirtotymiczna”, „Neurofotoreceptoreplotyka Jako Magia Bytu” .

Niestety, amerykańska grupa Black Face nie wystąpi na festiwalu – zespół zawiesił bowiem działalność.

Wcześniej udział w imprezie potwierdzili m.in. Iggy And The Stooges, Suicide, Death In Vegas, Kurt Vile, Battles, Atari Teenage Riot, Charles Bradley, Converge, The House of Love, Henry Rollins, Kim Gordon czy Christian Fennesz.

Karnety trzydniowe – z polem namiotowym lub bez – dostępne są w cenie 120/160 zł.

Więcej szczegółów pod tym adresem.