Timothée Chalamet i Zendaya w zwiastunie \”Diuny\”

9 września 2020
ok. 2 minut czytania

\”Diuna\” opowiada historię niezwykłej, pełnej przygód i emocji podróży Paula Atreidesa. Temu genialnemu i utalentowanemu młodemu człowiekowi pisane jest wspaniałe przeznaczenie, którego on sam nie jest w stanie pojąć. Najpierw jednak Paul musi się udać na najbardziej niebezpieczną planetę we wszechświecie, żeby ratować rodzinę i rodaków. Na planecie wybucha zażarty konflikt o dostęp do niewystępującej nigdzie indziej, najcenniejszej ze znanych substancji. Wyzwala ona w ludziach ich największy potencjał. Ale wojnę przetrwają tylko ci, którzy pokonają swój strach.

Timothée Chalamet gra w nowej \”Diunie\” Paula Atrydę. Rebecca Ferguson wciela się w jego matkę Lady Jessikę, konkubinę księcia Leto Atrydy. Zendaya wciela się w Chani, córkę Lieta-Kynesa, konkubinę Paula Atrydy. Dave Bautista portretuje Glossu \”Bestię\” Rabbana – bratanka Vladimira Harkonnena. Przydomek zyskał po zabiciu swojego ojca, Abulurda II Harkonnena. Stellan Skarsgard wciela się w barona Harkonnena, gubernatora Arrakis. Jako przywódca rodu Harkonnenów jest śmiertelnym wrogiem Leto i Paula Atrydów. W obsadzie znaleźli się ponadto Charlotte Rampling, Oscar Isaac, Javier Bardem, Josh Brolin, Jason Momoa i David Dastmalchian.

Scenariusz napisał Eric Roth, nad którym pracował następnie Denis Villeneuve. Muzyką zajmie się Hans Zimmer. Zdjęcia powstawały w Budapeszcie i w Jordanii.

Tytułowa Diuna z powieści Herberta to Arrakis – jedyne we wszechświecie źródło melanżu – substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych i przewidywanie przyszłości. Książka otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie science fiction: Nebula (1965) i Hugo (1966). Jedną z najsłynniejszych adaptacji \”Diuny\” jest dzieło Davida Lyncha z 1984 roku. Później ekranizacją interesowało się wielu reżyserów. Widzom znane są także miniseriale \”Frank Herbert\’s Dune\” oraz \”Frank Herbert\’s Children of Dune\”. W połowie lat 70. powieść na ekran chciał przenieść Alejandro Jodorowsky.

\”Diuna\” trafi do kin 18 grudnia 2020 roku, a nie jak wcześniej zapowiadano 20 listopada.