Tindersticks, Ela Orleans oraz Brygada Kryzys na Ars Cameralis

8 października 2012
ok. 3 minut czytania

Już 9 listopada w chorzowskim Klubie Szuflada 15 pojawi się Ela Orleans, pochodząca z Oświęcimia wokalistka i multiinstrumentalista, związana między innymi z wytwórnią Staubgold. To właśnie tam ukazała się jej płyta nagrana z założonym w Glasgow zespołem Hassle Hound, która okazała się pierwszym krokiem do międzynarodowej kariery polskiej emigrantki. Hipnotyczny głos Orleans szybko zwrócił uwagę innych muzyków, co zaowocowało współpracą z kilkoma nowojorskimi zespołami tworzącymi głównie noisowe improwizacje. Jednak pełnię artystycznego rozwoju artystka osiągnęła dopiero na swoich solowych albumach, wypełnionych eklektyczną kombinacją avant rocka, muzyki filmowej, wokalnych popisów i elektroniki, inspirowanej między innymi klasyką science-fiction. Jej chorzowski koncert będzie pierwszym występem artystki w Polsce od czasu krótkiej trasy z grupą Hassle Hound.

Pięć dni później, 14 listopada nadarzy się kolejna okazja do spotkania z polską muzyką, scena Klubu Gugalander gościć będzie klasyków polskiego punka, Brygadę Kryzys. Koncertujący niezwykle rzadko w ostatnich czasach zespół Tomasza Lipińskiego i Roberta Brylewskiego pojawi się w Katowicach w ramach krótkiej trasy, związanej z obchodami trzydziestolecia działalności i premierą autobiograficznej książki Brylewskiego „Kryzys w Babilonie”. Koncertowi Brygady Kryzys towarzyszyć będzie dyskusja z Robertem Brylewskim i Tomaszem Lipińskim, na temat biografii, historii i przyszłości zespołu, który jesienią tego roku po dwudziestoletniej przerwie po raz kolejny wchodzi do studia nagraniowego, przygotowując materiał na nową płytę.

Materiał ze swojej najnowszej płyty zaprezentuje też zapewne brytyjska formacja Tindersticks. Opublikowany w tym roku album „The Something Rain” to już dziewiąta płyta w dorobku tej istniejącej od ponad dwóch dekad grupy, która urzekła publiczność przepięknymi melodiami, rozpisanymi na dziesiątki instrumentów i charakterystycznym barytonem Stuarta A. Staplesa, nadającym ich muzyce bluesowo-soulowych odcieni.

22 listopada obędzie się natomiast otwarcie wystawy jednego z największych japońskich klasyków – Kishin Shinoyama od ponad 40 lat zachwyca międzynarodową publiczność zdjęciami japońskich kobiet. Śmiałe akty przyniosły mu już uznanie w latach 70., pokazywały bowiem Shinoyamę jako twórcę zupełnie osobnego, poszukującego inspiracji w abstrakcji i rzeźbiarstwie, prawdziwy rozgłos przyniosły mu jednak perfekcyjne fotografie japońskich tatuaży i związanych z nimi tradycji. Rok 2011 okazał się kolejnym punktem zwrotnym w karierze artysty, a potworne tsunami, które nawiedziło w marcu Japonię, wywarło olbrzymi wpływ na jego aktualne prace, podobnie jak na wszystkich mieszkańców tego kraju. To właśnie skutki tej katastrofy stały się tematem zdjęć, które zaprezentujemy w katowickim BWA podczas wystawy zatytułowanej „Atokata / Ślady”.

Szczegółowa ropiska kolejnych wydarzeń festiwalu:

9 listopada – Ela Orleans – Klub Szuflada 15. (Chorzów)
14 listopada – Brygada Kryzys – Scena Gugalander (Katowice)
18 listopada – Tindersticks – Teatr Rozrywki (Chorzów)
22 listopada – Kishin Shinoyama „Atokata / Ślady” (BWA Katowice)

Oto plan dotychczas potwierdzonych punktów programu festiwalu:

7 listopada – Mark Lanegan, Jazz Club Hipnoza, Katowice
8 listopada – Twin Shadow, Jazz Club Hipnoza, Katowice
15 listopada – Pablo Picasso, Rondo Sztuki, Katowice
20 listopada – Tinariwen, Teatr Rozrywki, Chorzów
30 listopada – Efterklang – Kinoteatr Rialto, Katowice

Bilety będą dostępne od 8 października na Ticketportal.pl, Ticketpro.pl oraz w miejscach poszczególnych wydarzeń.