Tomasz Stańko nie żyje

29 lipca 2018
ok. 2 minut czytania

O śmierci artysty poinformowała córka artysty oraz dziennikarza radiowej Trójki, Piotr Baron. Muzyk od pewnego czasu chorował.

Tomasz Stańko zaczął grać w końcu lat 50. na jazzowej scenie Krakowa. Miał 20 lat, gdy założył swój pierwszy zespół wraz z Adamem Makowiczem. Już rok później, w 1963 roku, rozpoczął współpracę z Krzysztofem Komedą i jego zespołem. Po kilku latach Stańko został liderem kolejnego, własnego składu, w którym wrócił do free jazzowego grania, od którego zaczął w 1962 roku. Od lat 70 Stańko był gwiazdą europejskiego i światowego jazzu, realizując różnorodne projekty.

Jego pozycję utwierdziły m.in. projekty: Unit z Adamem Makowiczem oraz kwartet prowadzony z Edwardem Vesalą, zespół, z którym w 1975 roku rozpoczął współpracę z wytwórnią ECM. Wydany wówczas album \”Balladyna\”, stał się legendą po obu stronach Atlantyku. W latach 80. Stańko grywał w orkiestrach Cecila Taylo ra, prowadził zespoły C.O.C.X. i Freelectronic, do których wprowadzał inspiracje muzyką reggae, latino, elektroniką oraz rapem.

W latach 90. zaczął się powrót Stańki na jazzowy szczyt i kolejna faza współpracy z wytwórnią ECM. Jego nowy kwartet z Bobo Stensonem, Andersem Jorminem i Tony Oxleyem okrzyknięto najlepszą jazzową grupą dekady – rzadka najwyższa ocena płyty \”Leosia\” w \”Penguin Jazz Guide\”. Wydany w 1997 roku album \”Litania\”, który zaprezentował światu muzykę Krzysztofa Komedy stał się jego pierwszym światowym bestsellerem. Dzięki płytom \”Soul of Things\” i \”Suspended Night\” nagranym z młodym polskim kwartetem na początku nowego wieku Stańko przebił się na rynek amerykański.

Przez lata regularnie pojawiał się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej dorocznej ankiety amerykańskiego magazynu magazynu \”Down Beat\”. Ta sama ankieta honorowała go również w roli kompozytora. Jako lider wydał ponad 40 albumów, był również autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych.

14 stycznia 2014 roku otrzymał Paszport Polityki jako kreator kultury. Tego samego dnia, w Paryżu, Akademia Jazzu – l\’Académie du jazz – pod przewodnictwem François Lacharme, przyznaje mu Prix du Musicien Européen – Nagrodę Europejskiego Muzyka roku – za obecne osiągnięcia i całokształt pracy.

Tomasz Stańko współpracował z wieloma artystami, także spoza jazzowej sceny. Można go było usłyszeć m.in. na płycie \”O!\” zespołu Maanam.