Tomasz Stańko przedpremierowo w Operze Krakowskiej

30 stycznia 2013
ok. 2 minut czytania

– Lektura jej twórczości dostarczyła mi wielu pomysłów i spostrzeżeń – mówi artysta. – Spotkanie z nią oraz interakcja z jej poezją nadała również impetu tej muzyce, którą chciałbym z szacunkiem zadedykować jej pamięci.

Album został nagrany w czerwcu zeszłego roku w Nowym Jorku – mieście, które w ostatniej dekadzie stało się wręcz drugim domem znakomitego polskiego trębacza. Tam poznał trzech muzyków: Davida Virellesa, Thomasa Morgana i Geralda Cleavera, z którymi stworzył płytę „Wisława”.

To kolejne spotkanie Tomasza Stańki z twórczością Szymborskiej. W 2009 roku, także w Operze Krakowskiej, odbył się jeden z ostatnich wieczorów autorskich noblistki, podczas którego Stańko wykonał improwizacje do czytanych przez poetkę nowych wierszy. Niektóre z nich posłużyły jako inspiracja dla utworów, które znajdziemy na płycie: „Tutaj – Here”, Assassins” („Zamachowcy”), „Mikrokosmos” i „Metafizyka”. Z kolei „Faces” i „A Shaggy Vandal” nawiązują do wiersza „Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach”. Natomiast przejmujący balladowy utwór tytułowy, który pojawia się dwukrotnie: na początku i na końcu albumu, mógłby równie dobrze znaleźć się na debiutanckim albumie Stańki dla ECM i mocno wpisuje się w najbardziej charakterystyczny nurt jego twórczości.
Początek koncertu, będącego ukoronowaniem obchodów pierwszej rocznicy śmierci poetki o godz. 20.00. Bilety można kupić od 29 stycznia za pośrednictwem portalu Eventim.pl oraz w trzech punktach sieci informacji miejskiej w Krakowie: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). W przedsprzedaży (do 3 lutego) kosztują 70 zł, a od 4 lutego – 100 zł.