Tosca – „No Hassle”

5 kwietnia 2009
ok. 1 minuta czytania

Stojący za projektem producenci Richard Dorfmeister i Rupert Huber aż cztery lata pracowali nad nowym materiałem. Odeszli od nudnawej i monotonnej stylistyki downtempo-lounge, nadając „No Hassle” bardziej różnorodne i przede wszystkim świeże brzmienie. Niespełna godzinny materiał wypełniają bardzo filmowe motywy. Słychać inspiracje ambientem, progresywnym soulem, a nawet wpływy country-folku niczym u Calexico.

Panowie tym razem oszczędnie wybrali wokale. Są one obecne tylko w numerze „Elitsa”, ale i tam Julie McCarthy i Vera Böhnisch są zepchnięte w dalekie tło. Dalekie, jednak bardzo atmosferyczne i hipnotyczne, dzięki czemu jest to jeden z najlepszych punktów „No Hassle”. Podobać się bez wątpienia może również „Springer”, brzmiące jakby nagrywane gdzieś na amerykańskiej prerii sto lat temu. Fantastycznym zamknięciem krążka jest tytułowa kompozycja. Ponad sześć minut wspaniałego muzycznego relaksu, jednak bez żadnej pompatyczności i miałkości, która zdominowała poprzednią płytę Toski.

Trochę niespodziewanie, bez wielkiego hałasu i promocji, dostaliśmy od Dorfmeistera i Hubera blisko godzinną muzyczną ucztę. Bardzo spokojną, wyważoną, przez co wręcz idealną na długie, wiosenne spacery w słońcu. Pozytywne wibracje gwarantowane.