Tricky ponownie z Martiną Topley-Bird

13 lipca 2017
ok. 3 minut czytania

Po mrocznym i nieco chaotycznym „Skilled Mechanics”, jeden z pionierów trip-hopu oraz współzałożyciel Massive Attack powraca z dziełem dojrzalszym, zaskakującym tonem wewnętrznej harmonii i pogodzenia z losem. To pierwszy właściwy album Tricky’ego od czasu, gdy trzy lata temu przeprowadził się do Berlina. Dzieło „ununiform” ukaże się 22 września.

– Podoba mi się tu, bo nikogo nie znam – mówi Adrian Thaws. – Chodzę na spacery, jeżdżę na rowerze, dobrze się odżywiam. Nie piję. Niektórzy mówią, że to nuda, ale wstaję codziennie o 9 rano i o 23 jestem już senny. Dbam o siebie.

Większość „ununiform” powstawała w nowym mieście Tricky’ego, jednak cztery kawałki nagrał w stolicy Rosji. – Nie chciałem spędzać Bożego Narodzenia w domu, więc w grudniu 2016 spędziłem tam trzy tygodnie, objadając się rosyjskim żarciem – wspomina. Podczas zimowej moskiewskiej sesji Anglik zaprosił do współpracy lokalnych producentów i raperów – gwiazdy lokalnej sceny. – Słuchałem rosyjskiego rapu od 20 lat, uwielbiam ten akcent i zawsze marzyłem, by kiedyś ktoś z tej ekipy wystąpił na mojej płycie – dodaje. – Nie muszę rozumieć, o czym rapują – po prostu to czuję – mówi Tricky. Na płycie towarzyszą mu zatem świetni raperzy Scriptonite i Smoky Mo oraz producenci: Gazgolder i Vasiliy Vakulenko (odpowiedzialny za beat w pięknym singlowym „The Only Way”).

Choć nowy album wydaje się bardziej stonowany i spokojny niż wcześniejsze krążki Tricky’ego, równocześnie jest to płyta, na której artysta nie stroni od poważnych tematów i rozważań nad końcem życia. – Pierwszym moim wspomnieniem jest śmierć matki, obraz jej ciała leżącego w trumnie w moim domu – opowiada. – Stałem na krześle i przypatrywałem się jej. Teraz więc mówię do tego dzieciaka na krześle: „Wszystko będzie ok. Będziesz grał koncerty na całym świecie, nagrywał muzykę, zdarzy się sporo dobrego w życiu”. Jeśli nie umiesz zaakceptować śmierci, nie potrafisz też akceptować życia.

Współtwórca takich klasyków Massive Attack jak „Daydreaming” czy „Karmacoma” tłumaczy, że na zrelaksowany nastrój płyty wpływ miały też jednak bardziej trywialne okoliczności. – Po prostu to pierwszy album od lat, przy którym nie muszę spłacać żadnych długów – śmieje się twórca. – Nic dziwnego, ze mam lepsze samopoczucie. Teraz prowadzę swoją wytwórnię False Idols, sam za wszystko płacę, jestem niezależny. Taka wolność jest wspaniała.

Po latach przerwy na albumie Anglika ponownie usłyszymy wspaniałe głosy Martiny Topley-Bird i Franceski Belmonte. Tym razem głos Topley-Bird słychać w singlowej kompozycji „When We Die”. Utworu można posłuchać tutaj.

Choć artyści nie współpracowali od niemal 15 lat, Tricky wyraźnie podkreśla, że pozostawali w dobrym kontakcie, wychowując wspólnie córkę. Warto też zwrócić uwagę, że na płycie pojawia się również inna z dawnych sympatii muzyka – znana aktorka Asia Argento, a także młode wokalistki: Terra Lopez, Mina Rosa czy Avalon Lurks. Głos tej ostatniej słyszymy w poruszającej przeróbce piosenki Courtney Love i jej grupy Hole „Doll Parts”.

Oto tracklista:
1. Obia Intro
2. Same As It Ever Was (ft. Scriptonite)
3. New Stole (ft. Francesca Belmonte)
4. Wait For Signal (ft. Asia Argento)
5. It’s Your Day (ft. Scriptonite)
6. Blood Of My Blood (ft. Scriptonite)
7. Dark Days (ft. Mina Rose)
8. The Only Way
9. Armor (ft. Terra Lopez)
10. Doll (ft. Avalon Lurks)
11. Bang Boogie (ft. Smoky Mo)
12. Running Wild (ft. Mina Rose)
13. When We Die (ft. Martina Topley-Bird)

Tricky to wokalista, kompozytor i producent, aktor i odkrywca talentów. Zadebiutował w formacji Wild Bunch, która później stała się Massive Attack. Wspólnie nagrali najważniejsze płyty trip-hopu, „Blue Lines” i „Protection”. W 1995 odniósł sukces solo, za sprawą debiutanckiego albumu „Maxinquaye”. Jego ostatni album to „Skilled Mechanics” z 2016 roku.