Tricky wie, co robi

9 września 2010
ok. 2 minut czytania

W nagrywaniu następcy „Knowle West Boy” artyście pomagali Bobby Gillespie (Primal Scream), pochodzący z Algierii gitarzysta Hakim Hamadouche oraz wokalistki – Franky Riley i urodzona na Jamajce Terry Lynn. W sesji wziął też udział młodszy brat Tricky’ego – Marlon Thaws. Krążek powstawał w Paryżu, gdzie Anglik mieszka od jakiegoś czasu.

– „Mixed Race” to najbardziej bezpośredni z moich albumów – wyjaśnia muzyk. – Niektóre z moich wcześniejszych płyt wydają mi się dziś chaotyczne i bałaganiarskie. Już ich nie rozumiem. Tym razem chciałem tego uniknąć, bo mój umysł nie jest zaśmiecony. Nie jestem już tak pokręcony jak bywałem. Wiem, co robię.

– Zatytułowałem płytę „Mixed Race” bo to, że jestem „mieszańcem” najbardziej wpłynęło na moją muzykę – dodaje. – Gdy siądziesz przy stole w moim domu w Bristolu, zobaczysz najróżniejsze kolory skóry. Dzięki temu jestem bardziej otwarty, odnajduję się w różnych światach. Mieszkając na Knowle West chodziłem do jamajskich klubów, gdzie nie zapędzali się żadni biali, a także do białych klubów, w których nie pojawiali się czarnoskórzy. Gdy miałem 12 lat moi kuzynowie, którzy działali w pierwszych składach Massive Attack, puszczali mi najróżniejsze płyty – od Parliament do T.Rex. Mój wujek Ken, przy którym dorastałem, jest biały, ale to dzięki niemu poznałem Ala Greena, Sama Cooke’a i inne legendy soulu. Mojej muzyki nie można zakwalifikować – nie jest ani czarna ani biała, ani kobieca ani męska.

Zestaw promuje oparty na mocnym beacie, niemal klubowy singel „Murder Weapon” to interpretacja klasycznego nagrania gwiazdy reggae Echo Minotta. Klip o nagrania można obejrzeć pod tym adresem.

Wspomniany longplay „Knowle West Boy” pochodzi z lipca 2008 roku.