Trivium i Heaven Shall Burn wystąpią w Warszawie

16 listopada 2020
ok. 3 minut czytania

Grupy wystąpią w Polsce 13 grudnia 2021 roku, na deskach warszawskiego klubu Stodoła. Trivium będzie promować w trasie swój niedawny album \”What The Dead Man Say\”, a Heaven Shall Burn – również tegoroczne wydawnictwo – \”Of Truth & Sacrifice\”.

Trivium oraz Heaven Shall Burn powrócą do naszego kraju w towarzystwie dwóch wyjątkowych gości specjalnych – brytyjskiego Tesseract oraz Fit For An Autopsy, prosto z New Jersey.

Zespół powstał w 1999 roku na Florydzie, gdy jego lider, gitarzysta i wokalista Matt Heafy był jeszcze w szkole średniej i wziął udział w konkursie talentów, na którym zauważył go kolega zakochany w metalu i chcący założyć kapelę. Jego nazwa odzwierciedla fascynacje muzyczne członków – melodyjny death metal, metalcore i thrash metal.

W ciągu paru lat od powstania Trivium wyrobiło sobie mocną pozycję na scenie. Grupę nagradzały \”Kerrang!\” i \”Metal Hammer\”, a Matta zaproszono do udziału w wyjątkowym wydawnictwie dla uczczenia jubileuszu wytwórni Roadrunner. Obok Heafy\’ego siłą napędową Trivium są gitarzysta Corey Beaulieu i perkusista Paolo Gregoletto. Panowie nie zamykają się w jednym stylu, co pewnie jest jednym ze źródeł sukcesu komercyjnego (kilka milionów sprzedanych albumów).

Pewnego razu w Turyngii kilku młodych chłopaków połączonych miłością do metalu, punka i hard core\’a założyło zespół, ponieważ szukało sposobu na wypowiadanie się w ważnych kwestiach społecznych i politycznych. Tak zaczyna się biografia powstałej w 1996 roku niemieckiej formacji Heaven Shall Burn. Nazwę wzięli od Marduka, a jeśli chodzi o styl muzyki, połączyli melodyjny death metal z metalcorem.

Marzenia młodych chłopaków z terenu dawnego DDR o graniu muzyki i zajmowaniu jasnego stanowiska w kwestiach społeczno-politycznych nie tylko sprawdziło się, lecz również przyniosło im sukcesy oraz mnóstwo fanów również poza Niemcami. Heaven Shall Burn wybierano w ich ojczyźnie najlepszym nowym zespołem, najlepszym zespołem koncertowym, nagradzano ich piosenki (np. \”Endzeit\”) oraz albumu (\”Wanderer\”).

Najważniejszymi postaciami w zespole są basista Eric Bischoff, jego kuzyn, wokalista Marcus Bischoff (dyplomowany pielęgniarz) i gitarzysta Maik Weichert, którzy zakładali Heaven Shall Burn. Kwintet uzupełniają gitarzysta Alexander Dietz (w zespole od 2005 roku) oraz perkusista Christian Bass (od 2013). W 2020 roku panowie doczekali się premiery dziewiątej płyty, 97-minutowego kolosa \”Of Truth and Sacrifice\” z coverem Nuclear Assault \”Critical Mass\”.

Pochodzący z angielskiego Milton Keynes zespół Tesseract należy do tych wykonawców, którzy bardzo mocno zjednali sobie polską publiczność (choćby kapitalnym koncertem na festiwalu \”Prog In Park\”). Kapela narodziła się w 2003 roku i od samego początku porusza się na styku rocka progresywnego, progresywnego metalu i djentu.

Umiejętne wymieszanie tych stylistyk sprawiło, że Anglicy stali się cenionym i rozpoznawalnym zespołem. Pochwały spłynęły ze strony nie tylko \”Terrorizera\”, \”Metal Hammera\”, \”Kerranga!\”, lecz również opiniotwórczego w skali światowej amerykańskiego dziennika \”Washington Post\”. Szczególnie po znakomitej drugiej płycie \”Altered State\” (2013; wznowienie ukazało się w 2020 roku, gdy pandemia uniemożliwiła koncertowanie).

Od 2014 roku skład Tesseract jest niezmienny: Alec \”Acle\” Kahney (gitara), Jay Postones (perkusja), James \”Metal\” Monteith (gitara rytmiczna), Amos Williams (gitara basowa) i Daniel Tompkins (wokal).

Z New Jersey pochodzi amerykańska deathcore\’owa załoga Fit For An Autopsy. Zespół powstał w 2008 roku, a jednym z jego założycieli jest gitarzysta Will Putney. Postać to ważna nie tylko dla Fit For An Autopsy, lecz również dla sceny death- i metalcore\’owej, ponieważ odpowiada jako producent za brzmienie albumów wielu kapel, które grają w tych stylach.

Druga ważna postać w Fit For An Autopsy obok Willa to drugi z trzech gitarzystów, Pat Sheridan, który także był przy narodzinach kapeli. Pozostali muzycy sekstetu to: trzeci \”wioślarz\” Tim Howley, perkusista Josean Orta, wokalista Joe Badolato i basista Peter \”Blue\” Spinazola. Amerykanie zadebiutowali w 2011 roku płytą \”The Process of Human Extermination\”. Swoją karierą kierowali na tyle dobrze, że siedem lat później przyszła propozycja kontraktu od renomowanej wytwórni Nuclear Blast.