Trzy albumy Anny Marii Jopek

8 września 2011
ok. 2 minut czytania

„Polanna” to poszukiwania istoty duszy polskiej w muzyce, w aranżach wielokrotnego zdobywcy nagrody Grammy – Gila Goldsteina i Krzysztofa Herdzina. W powstałym specjalnie na ten projekt zespole znaleźli się kubański mistrz fortepianu, Gonzalo Rubalcaba, wielka dama polskiego folku Maria Pomianowska i klasyczny wiolonczelista Rafał Kwiatkowski. Gościnnie pojawia się natomiast Stanisław Soyka. Album został nagrany w studiu Radia Gdańsk.

„Haiku” to z kolei próba odnalezienia wspólnego zbioru dla tradycji muzyki polskiej i japońskiej. Współtwórcą dzieła jest japoński artysta jazzowy, pianista Makoto Ozone. Gościnnie na bambusowych fletach gra artysta teatru Kabuki, Tomohiro Fukuhara. Album został audiofilsko nagrany i zgrany przez Tadeusza Mieczkowskiego w warszawskim studiu Sound and More.

Ostatnie dzieło to – jak określa artystka – „deser” po wymagających, wyrafinowanych daniach głównych. Zbiór ukochanych piosenek Jopek ze świata kultury portugalskiej. Wśród gości znaleźli się między innymi „książę fado” Camane, charyzmatyczne głosy z Wysp Zielonego Przylądka – Sara Tavares i Tito Paris, portugalski pieśniarz Paulo de Carvalho, angolański multiinstrumentalista i wokalista Yami czy brazylijski kompozytor i wokalista Ivan Lins.

W zestawie znajdą się trzy premierowe utwory, także popularny już duet z Tito Parisem „Tylko tak mogło być” i powstałe specjalnie na ten projekt polskie słowa do luzofońskich melodii. Materiał nagrany został w Lizbonie ze stworzonym specjalnie na tę okazję multikulturowym zespołem.

Trzy albumy będą dostępne także w specjalnym pojedynczym wydawnictwie, gdzie muzyce towarzyszy fotograficzna opowieść w stu kadrach z ostatnich trzech latach

Ostatnie dzieło Anny Marii Jopek to „ID” z maja 2007 roku.