Trzy koncerty Death To All w Polsce

1 października 2014
ok. 3 minut czytania

Polskie koncerty projektu Death To All z listopada 2013 roku, przyciągnęły do klubów mnóstwo fanów. Jesienią 2013 roku w całości zabrzmiał album „Human”. Tuż przed nadejściem wiosny 2015 Death To All ponownie pojawi się na paru koncertach w naszym kraju. Tym razem Amerykanie w całości odtworzą płytę, bez której techniczny death metal byłby podgatunkiem niezwykle ubogim – „Symbolic”. Jedno z największych arcydzieł, jakie narodziły się w głowie Chucka Schuldinera.

W 2013 roku na scenie byli Paul Masvidal, Sean Reinert, Steve DiGiorgio oraz ten, któremu przypadło zadanie najtrudniejsze, bo zastąpienia Schuldinera, Max Phelps. Z tej czwórki do polski wróci połowa, DiGiorgio oraz Phelps. Dołączą do nich dwaj muzycy, którzy rejestrowali genialną płytę „Symbolic”, gitarzysta Bobby Koelble i legenda perkusji, Gene Hoglan. W 2015 roku minie równo 20 lat od wydania albumu. Albumu, który silnie wpłynął na kształt technicznej odmiany death metalu.

Longplay „From Beyond” (1991) zespołu Massacre to jeden z najwspanialszych debiutów w historii death metalu. Legendarna sekcja Terry Butler / Bill Andrews, przygniatające riffy Ricka Rozza i wokale Kama Lee. Dziś aż się wierzyć nie chce, ale klip do genialnego numeru „Chamber Of Ages” można było kiedyś oglądać w MTV. Massacre miał zadatki na to, aby zajść w death metalu naprawdę daleko, ale niestety to nie nastąpiło. Skład nie wytrzymał próby czasu. Kapela w 1996 roku zniknęła ze sceny, okazjonalnie powracając na koncerty. Szczęśliwie dla maniaków gatunku w 2011 roku ogłosiła, że reaktywuje się na dobre, a dla silniejszego podkreślenia tego faktu zaserwowała nam w roku 2012 EP-kę „Condemned To The Shadows”. Znalazł się na niej numer „Back From Beyond”, który dał tytuł trzeciej płycie w dyskografii Masakry, jednocześnie stanowiącej pewien łącznik z debiutem. Łącznik, dodajmy, całkiem udany. Dawne czasy w obecnym wcieleniu kapeli pamiętają Rozz oraz Butler. Wspierają ich Mike Mazzonetto na bębnach oraz Edwin Webb, wydobywający z siebie growling.

Aż się wierzyć nie chce, ale w tym zestawie koncertowym istniejąca ponad 10 lat kapela Abysmal Dawn z Kalifornii pełni rolę młodego leszcza. Nie zmienia to faktu, iż są to poważni zawodnicy na deathmetalowej scenie. Formacja z Los Angeles kapitalnie łoi death metal, w tekstach obficie czerpiąc z okultyzmu i dodając do nich pierwiastki mrocznego science fiction. Kiedy Charles Elliott (wokale, gitary), Scott Fuller (perkusja), Eliseo Garcia (gitara basowa) i Andy Nelson (gitary) będą u progu wiosny bombardować narządy słuchu polskich maniaków death metalu, od paru miesięcy będzie w sprzedaży czwarta płyta Abysmal Dawn, zatytułowana „Obsolescence”. W zestawie znalazł się bardzo dobry cover tych, którzy są współodpowiedzialni za to, że grają i co grają, Dissection („Night’s Blood”).

W 1990 roku Loudblast łoili krzyżówkę death i thrash metalu, prezentując się w naszej, ledwie od kilkunastu miesięcy pozbawionej komuny ojczyźnie na legendarnym festiwalu „S’thrash’ydło” w Ciechanowie. Oni, czyli legenda ekstremalnej muzyki z północnej Francji pochodząca. Ten występ z pewnością wspomina, i zapewne da temu wyraz ze sceny, gitarzysta i wokalista Stéphane Buriez. Jedyny w obecnym składzie twórców świetnych płyt „Sensorial Treatment” i „Disincarnate” muzyk pamiętający początki zespołu. Zespołu, który obok Massacry, Aggresora czy Treponem Pal stanowił awangardę francuskiego metalu. Stéphane reaktywował Loudblast w 2002 roku i od tamtej pory grupa działa nieprzerwanie. W XXI wieku stworzyła udane trzy studyjne albumy, z których ostatnim jest „Burial Ground”.

Oto szczegóły koncertów:
Kiedy: 13 marca (piatek) 2015
Gdzie: Kraków @ Fabyrka, ul. Zabłocie 23
Bilety: 90/100 zł

Kiedy: 14 marca (sobota) 2015
Gdzie: Gdańsk @ B90
Bilety: 80/90 zł

Kiedy: 15 marca (niedziele) 2015
Gdzie: Warszawa @ Progresja 2015
Bilety: 90/100 zł