Trzy orkiestry na festiwalu Śląski Rap

8 grudnia 2016
ok. 2 minut czytania

FDG orkiestra to liveband Miuosha, jednego z najciekawszych raperów Śląska, prawdziwego animatora lokalnej sceny. Mimo, że livebandy są coraz częstszym widokiem na koncertach polskich hip-hopowców, mało który ma w sobie tyle życia co Fandango orkiestra. Świetnie słychać to na tegorocznym albumie koncertowym „Panowie z Katowic”, gdzie numery Miuosha brzmią jak rasowe rockowe kawałki z hip-hopowym sznytem, których nie powstydziłoby się Rage Against The Machine.

NOSPR to jedna z najbardziej znanych poza środowiskiem fanów klasyki orkiestra w Polsce. Jej muzycy regularnie współpracują z jazzmanami, producentami muzyki elektronicznej i awangardowej czy hiphopowcami. NOSPR grała na festiwalu Tauron Nowa Muzyka (m.in. z Jeffem Millsem), występowała z Wayne’em Shorterem i Nicholasem Paytonem, a bez niej projekt
Miuosha i Radzimira Dębskiego na pewno nie był by taki sam. Orkiestra występowała także w repertuarze Penderecki/Greenwood pod batutą samego mistrza z gościnnymi udziałem Beth Gibbons z Portishead. Tym razem muzyków NOSPR ponownie usłyszymy w odsłonie hiphopowej, choć zupełnie innej niż we wspomnianym projekcie JIMKA i Miuosha.

Górnicze orkiestry dęte to bardzo ważny element śląskiej, górniczej tradycji. Ubrani w charakterystyczne mundury i czapki z pióropuszami muzycy są nieodłącznym elementem górniczych świąt z Barbórką i spotkaniami gwarków na czele. Dla śląskich hiphopowców tradycja i lokalna tożsamość zawsze były ważne, co słychać m.in. w tekstach HST, Sztigara Bonko czy Skorupa. W takiej odsłonie górniczej orkiestry dętej jeszcze na pewno nie słyszeliście.

W tym roku Śląski Rap Festival odbywa się pod hasłem „20 lat śląskiego rapu”. 20 lat temu, w 1996 roku swoją premierę miała bowiem przełomowa i kultowa debiutancka płyta Kalibra 44 „Księga tajemnicza. Prolog”.

17 grudnia w Spodku wystąpią: Kaliber44, Pokahontaz, Miuosh, Pezet, Fejz, DJ 600V, Grubson, O.S.T.R., Tede, Włodi / Pelson, Ten Typ Mes, Donguralesko, Jajonasz / Gano, Bas Tajpan, DJ-FEEL-X, DJ ROKA, Gutek, Sztigar Bonko, Hst, Mcf / 19 Płd, Skorup, Bu, Sot / Minix / Link / Arczi oraz goście specjalni.