Twórca muzyki do „Wikingów” w innym miejscu Krakowie

2 lutego 2017
ok. 2 minut czytania

Koncert zostaje przeniesiony z krakowskiego klubu Kwadrat do Teatru Łaźnia Nowa (os. Szkolne 25). Bilety nadal dostępne są w sprzedaży.

Początek kariery muzycznej Einara związany jest z black metalem. Był on perkusistą Gorgoroth, w 2004 roku odszedł jednak z zespołu, poświęcając się całkowicie założonemu przez siebie projektowi Wardruna.

Inspirowane nordyckimi runami kompozycje Wardruny łączą w sobie w niezwykły sposób folk i ambient. Zespół wydał jak dotąd trylogię muzyczną Runaljod, którą zamyka płyta „Ragnarok” (ukazała się ona w październiku 2016 roku nakładem ByNorse). Muzyka Wardruny zdobyła międzynarodową popularność, gdy została wykorzystana w serialu „Wikingowie” – a sam Einar jednym z twórców soundtracku , zagrał też w serialu niewielką rolę.

W 2016 roku Einar został poproszony o skomponowanie muzyki na obchody 200-lecia konstytucji norweskiej – tak powstał jego kolejny projekt muzyczny, Skuggsja, którą założył wspólnie z Ivarem Bjornsonem, liderem zespołu Enslaved.

Jako gość specjalny na obydwu nadchodzących koncertach Einara wystąpi węgierska formacja pagan, The Moon & the Nightspirit. Zespół został założony w 2003 roku przez Ágnes Tóth oraz Mihály Szabó. Od początku działalności cechą charakterystyczną The Moon & the Nightspirit, poza melodiami inspirowaną kulturą średniowieczną i pogańską, był przekaz wizualny, który stanowi dopełnienie ich przekazu muzycznego. The Moon & the Nightspirit promować będą nowe wydawnictwo, które na początku 2017 roku ukaże się nakładem Prophecy Recordings.