Tymon Tymański chce zatrzymać wojnę

28 lutego 2017
ok. 2 minut czytania

Album zawiera ideowy i literacki przekaz – zestaw mocnych i osobistych manifestów antywojennych, napisanych przez wybitnych polskich i rosyjskich artystów z pogranicza świata rocka i piosenki autorskiej.

– „Zatrzymaj wojnę!” jest wyrazem naszego zrównoważonego, głęboko przemyślanego stanowiska w sprawie pogłębiających się nastrojów prowojennych – mówi Tymański. – Działania wojenne cechuje imperializm, chciwość, brak empatii, chęć wzbogacenia się każdym kosztem, a celem aktywnego pacyfizmu jest powstrzymanie wojny tu i teraz.

Płytę promuje utwór tytułowy, do którego powstał intrygujący teledysk autorstwa Elvina Flamingo. Wideo można obejrzeć pod tym adresem. W piosence udziela się Natalia Pikuła.

– Jak zatrzymać wojnę? – komentuje temat dzieła Tymon. – Na pewno najprościej jest zatrzymać ją we własnej głowie, tam, gdzie się rodzi – w samym jej zarodku, przez obserwację i wyciszenie własnych emocji: złości, gniewu, chciwości. O tym jest singiel, który wysyłamy w świat z nadzieją, że nie pozostawi odbiorcy obojętnym.

Autorami muzyki i tekstów są: Bułat Okudżawa, Włodzimierz Wysocki, Borys Griebienszczikow, Leonid Fiodorow, Dymitri Ozierski, Grzegorz Ciechowski, Tomasz Adamski, Robert Brylewski, Tomasz Lipiński i Tymon Tymański.

Stylistycznie materiał cechuje muzyczna wszechstronność i różnorodność. Ulubionymi twórcami Tymona Tymańskiego są The Beatles, David Bowie czy Frank Zappa, a jego zespół rekrutuje się ze środowiska trójmiejskich muzyków jazzowych, stąd w twórczości obok rockowych riffów znaleźć można jazzowe tematy i improwizacje, a obok cyber punka i synth popu funkcjonuje funk, soul, free czy ballada rockowa.

Tymon i The Transistors to aktualnie septet. Na płycie Tymon Tymański i Marcin Gałązka śpiewają i grają na gitarach elektrycznych i akustycznych. Szymon Burnos śpiewa i obsługuje instrumenty klawiszowe. Arkadiusz Kraśniewski gra na gitarze basowej i kontrabasie, a Roman Ślefarski na bębnach i perkusjonaliach. Zespół uzupełnia sekcja dęta: Michał Ciesielski (saksofony i klarnet) i Dawid Lipka (trąbka, flugelhorn i puzon wentylowy) oraz występujący gościnnie Ireneusz Wojtczak (saksofony, klarnet basowy). Dodatkowo w nagraniu piosenek udział wzięli wokaliści: Natalia Pikuła, Olaf Deriglasoff, Daniel Hertzov i Roman Puchowski.