Ulver prezentują „Russian Doll”

17 lutego 2020
ok. 1 minuta czytania

„Russian Doll” to zapowiedź nowej płyty Norwegów, która powinna ukazać się w tym roku. Grupa będzie promować materiał m.in na koncertach w Polsce.

– Chociaż jest to muzyka popowa, obrazy i konotacje w tekście są dalekie od tego, co zwykle kojarzy się z tym gatunkiem – mówi Kristoffer Rygg. – Klip został zainspirowany filmem „Lilja 4ever” Lukasa Moodyssona, mrocznym obrazem o handlu ludźmi w krajach nadbałtyckich.

4 maja – Wrocław, A2
5 maja – Warszawa, Progresja
6 maja – Poznań, U Bazyla

W 1993 roku zadebiutowali blackmetalowym albumem „Bergtatt”, jednak nie dali się zaszufladkować i szybko pokazali, że ich styl wykracza poza metal, folk, a nawet rock. Eksperymentalne podróże Ulvera to także inspiracje muzyką progresywną, symfoniczną, akustycznymi brzmieniami, a także synthpopem. W 1998 roku lider i wokalista Norwegów Kristoffer Rygg stworzył własną wytwórnię płytową Jester Records, która stała się muzycznym laboratorium zespołu. W 2009 r. w grupie zaszła kolejna ważna zmiana. Do Ulvera dołączył brytyjski multiinstrumentalista Daniel O’Sullivan. W tym samym roku zespół wrócił do koncertowania i to nie w byle jakim stylu, bo wystąpił m.in. w Norweskiej Operze Narodowej. Ostatnie dzieło grupy to album „The Assassination of Julius Caesar” z 2017 roku.