Vangelis poleca muzykę z filmu „Blade Runner 2049”

5 października 2017
ok. 3 minut czytania

Ścieżka dźwiękowa jest owocem współpracy dwóch uznanych twórców muzyki filmowej – zdobywcy Oscara Hansa Zimmera („Incepcja”, „Mroczny Rycerz”, „Gladiator”, „Król Lew”) i nominowanego do Złotego Globa Benjamina Wallfischa („To”, „Ukryte Działania”, „Anabelle: Narodziny zła)”. Kompozytorzy z powodzeniem kontynuują klimatyczną podróż przez dźwięki (jaką w 1982 rozpoczął Vangelis), używając w tym celu „gwiazdy” tamtych lat – oryginalnych klawiszy Yamaha CS80 – i nowinek technologicznych, które idealnie uzupełniają dzieło reżysera Denisa Villeneuve’a.

Pod wrażeniem uzyskanego efektu jest sam Vangelis. – Zimmer i Wallfischer oddają klimat mojego świata, jednocześnie zachowując od niego zdrowy dystans – mówi grecki kompozytor.

Oprócz muzyki instrumentalnej w filmie wykorzystano też utwory Elvisa Presleya, Franka Sinatry a także nowy utwór amerykańskiej wokalistki, nominowanej do Grammy Lauren Daigle. Album na płycie CD trafi do powszechnej sprzedaży już wkrótce, a póki co na stronie oficjalnej filmu dostępnych jest 2049 sztuk specjalnej, numerowanej dwupłytowej edycji soundtracku. W formacie cyfrowym zestaw można znaleźć tutaj.

Oto tracklista:
1. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „249”
2. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Sapper’s Tree”
3. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Flight to LAPD”
4. Frank Sinatra: „Summer Wind”
5. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Rain”
6. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Wallace”
7. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Memory”
8. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Mesa”
9. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Orphanage”
10. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Furnace”
11. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Someone Lived to This”
12. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Joi”
13. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Pilot”
14. Elvis Presley: „Suspicious Minds”
15. Elvis Presley: „Can’t Help Falling in Love”
16. Frank Sinatra: „One for My Baby (And One More for the Road)”
17. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Hijack”
18. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „That’s Why We Believe”
19. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Here Eyes Were Gren”
20. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Sea Wall”
21. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „All the Best Memories Are Hers”
22. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Tears in the Rain”
23. Hans Zimmer / Benjamin Wallfisch: „Blade Runner”
24. Lauren Daigle: „Almost Human”

Pierwotnie za muzykę do filmu „Blade Runner 2049” miał być odpowiedzialny Jóhann Jóhannsson.

– To silny artysta – mówił o kompozytorze reżyser filmu, Denis Villeneuve. – Jednak potrzebowałem muzycznie czegoś bliższego stylistyce Vangelis. Wspólnie z Jóhannem zdecydowaliśmy, że potrzebny nam jest nowy kierunek.

Akcja „Blade Runner 2049”, sequela „Łowcy androidów”, rozgrywa się 30 lat po historii z pierwszego obrazu z 1982 roku, którego podstawą była powieść Philipa K. Dicka „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”.

Ryan Gosling gra policjanta z Los Angeles, zwanego K. Funkcjonariusz odkrywa dawną tajemnicę, która może resztki istniejącego społeczeństwa pogrążyć w chaosie. Tajemnica prowadzi go do Ricka Deckarda (Harrison Ford), byłego łowcy androidów, który zaginał 30 lat wcześniej.

W obsadzie znaleźli się ponadto Ana de Armas, Sylvia Hoeks, Robin Wright, Mackenzie Davis, Carla Juri, Lennie James, Dave Bautista, Edward James Olmos i Jared Leto.

Za kamerą stanął Denis Villeneuve, który zaprosił do współpracy operatora Rogera Deakinsa (razem zrealizowali „Sicario”). Ridley Scott, twórca „Łowcy androidów”, zostawił dla siebie rolę producenta. Scenariusz napisali Hampton Fancher, współtwórca dzieła z 1982 roku i Michael Green.