Węże dla Edyta Górniak, Mikołaja Roznerskiego i Daniela Olbrychskiego

1 kwietnia 2019
ok. 3 minut czytania

Najwięcej wyróżnień i tytuł najgorszego filmu roku otrzymała „Studnió[email protected]” w reżyserii Alessandro Leone, która triumfowała w 4 kategoriach. 4 Węże otrzymał także film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Wśród wyróżnionych aktorów znaleźli się m.in. Mikołaj Roznerski i Daniel Olbrychski.

Węże przyznane zostały po raz ósmy, a werdykt zaprezentowano w postaci taniego i brzydkiego (jak polskie kino) internetowego filmiku, w którym wystąpili dziennikarze, stand-uperzy, rysownik i jeden uczeń szkoły podstawowej:

Węże przyznano w 13 kategoriach. Główny zwycięzca tegorocznej edycji Węży otrzymał nagrody za najgorszy film roku, najgorszą reżyserię, najgorszą rolę żeńską, najgorszy duet na ekranie. Dwie z tych nagród zdobyła odtwórczyni głównej roli Agnieszka Fórmanowska. Cztery Węże zdobyli twórcy filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, w tym bardzo prestiżowy tytuł „żenującego filmu na ważny temat”. Oprócz tego doceniono plakat tej produkcji oraz towarzyszący jej teledysk. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” wyróżniono także za efekt specjalnej troski.

Akademia Węży doceniła także filmy: „Pech to nie grzech” za najgorszy scenariusz i rolę Mikołaja Roznerskiego, „DJ” za najbardziej żenującą scenę i występ poniżej talentu (Daniel Olbrychski) oraz „Też go kocham” za najgorszy przekład tytułu filmu zagranicznego i dostosowanie go do potrzeb sprzedaży i promocji w Polsce.

Lista laureatów Węży 2019:

Wielki Wąż – najgorszy film roku
„Studnió[email protected]
za ciężkostrawny produkt filmopodobny, od którego aż bije nieudolność. Ale, przyznajemy, bije także pasja do kina.

Najgorsza reżyseria:
Alessandro Leone – „Studnió[email protected]

Najgorszy scenariusz:
Ryszard Zatorski i Joanna Wilczewska – „Pech to nie grzech”

Żenujący film na ważny temat
„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Najgorsza rola męska
Mikołaj Roznerski – „Pech to nie grzech”

Najgorsza rola żeńska
Agnieszka Fórmanowska – „Studnió[email protected]

Występ poniżej talentu
Daniel Olbrychski – „DJ”

Najgorszy duet na ekranie
Agnieszka Fórmanowska i aparat Zenit – „Studnió[email protected]

Najbardziej żenująca scena
„Carpe Diem, Carpe Dick” – „DJ”

Efekt specjalnej troski
Bieg do nieistniejącego myśliwca – „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Najgorszy teledysk okołofilmowy
Edyta Górniak „Tylko Ty” – „Dywizjon 303, Historia prawdziwa”

Najgorszy plakat
„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Najgorszy przekład tytułu zagranicznego
„Juliet, Naked” – „Też go kocham”

Popkulturalna Akademia Wszystkiego (PAW) liczy dziś blisko 200 osób, zajmujących się działalnością kulturalną w naszym kraju, dziennikarzy, twórców, animatorów kultury. Co roku przyznają oni 1 kwietnia Węże (nagrody dla najgorszych polskich filmów) oraz we wrześniu Misie (nagrody dla najlepszych dzieł polskiej kultury popularnej). Zgodnie z założeniami pomysłodawców, Węże w humorystyczny sposób mają zachęcać do dyskusji o jakości polskiego kina i zwrócić uwagę na niebezpieczne trendy, które nie służą rozwojowi i pomyślności polskiej kinematografii.

W dotychczasowej historii Węży nagrody dla najgorszych filmów roku zdobywały: „Wyjazd integracyjny” (2012), „Kac Wawa” (2013), „Ostatnia randka” (2014), „Obce ciało” (2015), „Ostatni klaps” (2016), „Smoleńsk” (2017), „Botoks” (2018).