William Shatner – \”Seeking Major Tom\”

23 października 2011
ok. 2 minut czytania

To być może moja ostatnia recenzja w życiu. Jeśli przeczytają ją zaciekli, skłonni do przemocy fani \”Star Treka\”, a zwłaszcza kapitana Jamesa T. Kirka, zapewne wkrótce spotka mnie marny koniec. O zmarłych nie mówi się źle, o starszych osobach raczej nie wypada. Ale 80-letni William Shatner zrobił naprawdę wiele, aby na jego muzycznym \”dziele\” nie zostawić suchej nitki. Najgorsze jest to, że nie rozumiem, po co rozmienia aktorski talent na strasznej jakości działania muzyczne. Robi krzywdę swojemu wizerunkowi oraz piosenkom, na których przerabianie się porywa. Wychodzi jeden wielki kosmiczny koszmar.

W swojej książce \”Rock-Mann\” Wojciech Mann umieścił wśród najgorszych przeróbek wszech czasów \”Lucy In The Skye With Diamonds\” w wykonaniu kanadyjskiego aktora. \”Seeking Major Tom\” to moje pierwsze w pełni świadome spotkanie z muzyczną twórczością Shatnera, a po przesłuchaniu krążka doskonale rozumiem wybór pana Wojtka. Legendarny status aktora (w USA wśród fanów \”Star Treka\” jest bogiem) z łatwością pozwala mu zjednać doskonałych współpracowników. Lecz nic to nie daje. Dziwię się, że takie tuzy, jak Ian Paice, Johnny Winter, Zakk Wylde, Bootsy Collins, Michael Schenker, Sheryl Crow, Edgar Froese, Patick Moraz, Warren Haynes, Steve Howe, Mike Inez czy John Wetton, zgodziły się firmować tego gniota. Z litości? Dla samego pojawienia się obok bohatera serialu z dzieciństwa? Nie wiem i nie chcę wiedzieć.

Bardzo pewny jestem tego, że recytowane mruczando Shatnera (fakt, dykcję ma świetną), do tak wielkich piosenek, jak przykładowo \”Space Oddity\”, \”Bohemian Rhapsody\”, \”Silver Machine\”, \”Iron Man\”, \”Walking On the Moon\” i \”Planet Earth\” powinno być ustawowo zabronione! Czasem brzmi to tak, jakby opowiadał wnukom bajkę, do tego bardzo nieudolnie. Nie wiem, czy to miał być koncept zbudowany wokół bliskiej aktorowi tematyki kosmicznej czy ciekawa odskocznia w życiu bogatego emeryta. Wiem za to, że od tej płyty trzeba trzymać się jak najdalej! Jedyne strawne momenty pojawiają się, gdy Shatner nie daje głosu, oddaje go innym. Problem w tym, że takich chwil nie ma wiele. Okropność!