Wokalistka Madredeus solo

17 maja 2012
ok. 2 minut czytania

Kariera Salgueiro rozpoczęła się bardzo wcześnie, gdy w 1986 roku jako młoda siedemnastoletnia dziewczyna stała się wokalistką Madredeus, zespołu kluczowego dla muzyki portugalskiej. Między 1987 a 2007 rokiem, przez ponad 20 lat Madredeus z Teresą przy mikrofonie dał ponad tysiąc koncertów, sprzedał ponad 5 milionów płyt na całym świecie, a przede wszystkim dorobił się marki jednego z najciekawszych projektów muzyki etno. Zespół zaliczył również ważny epizod filmowy w „Lisbon Story” Wima Wendersa.

Solową karierę Teresa Salgueiro rozpoczęła w 2007 roku. W tym samym roku ukazały się aż trzy płyty z jej udziałem: „Você e Eu z João Cristal Septet” i „La Serena” z The Lusitânia Ensemble – ukazujące niezwykłą różnorodność muzycznych inspiracji i rozwinięty zmysł interpretacji portugalskiego fado i brazylijskiej bossa novy. Polskim wątkiem w jej karierze jest współpraca ze Zbigniewem Preisnerem przy płycie „Silence, Night & Dreams”.

W sierpniu 2011 roku Teresa Salgueiro zaszyła się z grupą uważnie dobranych muzyków w klasztorze, schowanym w portugalskich górach Sierra da Arrabi. Efektem jest właśnie „O Mistério” – pierwsza płyta z wyłącznie autorskim materiałem artystki. Zgodnie z tym, co podsuwa słuchaczowi tytuł, płyta jest rozpisanym na siedemnaście utworów misterium tajemnicy.

Oto tracklista:
„A Batalha”
„O Mistério”
„Cântico”
„Ausência”
„A Fortaleza”
„A Estrada”
„O Início”
„Ande entre Potras”
„A Mâscara”
„A Fogueira”
„Lisboa”
„Senhora do Tempo”
„A Paixão”
„A Espera”
„A Partida”

Głównym producentem wydawnictwa został António Pinheiro da Silva, z którym artystka współpracowała przez ostatnich dziesięć lat.