Wystawa Björk w Polsce

1 października 2017
ok. 2 minut czytania

Wystawa, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana polskiej publiczności, zaprasza odwiedzających do interakcji z wykorzystaniem najnowszej technologii wirtualnej rzeczywistości (VR).

„Black Lake”, przełomowy film Björk, stworzony na zlecenie MOMY, nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej, wprowadza widzów w świat panoramicznych wizuali i otacza ich specjalnie zaprojektowanym, najnowocześniejszym systemem dźwięku przestrzennego. Film, wyreżyserowany przez Andrew Thomasa Huanga, twórcy z Los Angeles, został nakręcony na wyżynach Islandii. Huang współpracował także z Björk przy „Stonemilker VR”, projekcie, który przenosi widza do prywatnego występu, podczas którego artystka wykonuje pierwszy utwór pochodzący z jej uznanego przez krytyków na całym świecie albumu „Vulnicura”. Dzięki przełomowej technologii, widz może doświadczyć odległej, wietrznej plaży w Islandii, którą widzi w pełnym, 360-stopniowym VR i może tym samym uczestniczyć w prywatnym występie Björk.

Przy „Mouthmantra VR” Björk współpracowała z reżyserem Jesse’em Kandą. Film jest nagraniem z wnętrza ust artystki, podczas gdy wykonuje tytułowy utwór – jej zęby i język skręcają się i wydają się żyć własnym życiem. Z kolei „Notget VR”, w reżyserii Warrena Du Preeza i Nicka Thorntona Jonesa, przedstawia Björk jako olbrzymią cyfrową ćmę, przekształconą przez oszałamiające maski autorstwa artysty Jamesa Merry’ego.

Wystawa zawiera także interaktywną przestrzeń edukacyjną, która prezentuje innowacyjną appsBiophilia, aplikację stworzoną przez Björk, pozwalającą odkrywać muzykę, naturę i technologię.

Na wystawie prezentowana jest ponadto szeroka gama filmów wideo Björk, obejmujących 24-letnią karierę artystki i jej współpracę z reżyserami filmowymi, w tym nagradzanym Spikiem Jonzem, Michelem Gondrym, Nickiem Knightem i Stephanem Sedanaouim.

„Björk Digital” można będzie oglądać w Starym Browarze, w galerii na Dziedzińcu Sztuki. Bilety dostępne na stronie bilety24.pl.

Björk szykuje się do wydania nowej płyty „Utopia”. Album ukaże się w listopadzie. Zestaw poprzedza singel „The Gate”, który wraz z teledyskiem można sprawdzić tutaj.

Björk przygodę z muzyką zaczynała jako dziewczynka, wydając swój dziecięcy, imienny debiut, gdy miała zaledwie 12 lat. Ważnym etapem jej kariery był zespół The Sugarcubes (1986-1992). Jako dorosła solistka wydała pierwszy album, „Debut”, w 1993 roku. Wśród jej najważniejszych utworów znajdują się „It’s Oh So Quiet”, „Army of Me” czy „Hyperballad”. Na całym świecie sprzedała kilkadziesiąt milionów płyt. Islandka miała również epizod aktorski – wystąpiła w dramacie „Tańcząc w ciemnościach” Larsa Von Triera, do którego zresztą napisała też muzykę. Za nagrany z Thomem Yorkiem utwór „I’ve Seen It All” otrzymała nominację do Oscara.