Zakopower świętuje urodziny Agnieszki Osieckiej

9 października 2020
ok. 2 minut czytania

Utwór \”Hej Hanno\” został wykonany po raz pierwszy przez Sebastiana Karpiela Bułeckę podczas koncertu finałowego konkursu \”Pamiętajmy o Osieckiej\” w 2016 roku.

– Piosenkę pamiętam jeszcze z dzieciństwa w wykonaniu Tadeusza Woźniaka, szczególnie wrył mi się w pamięć tęskny zaśpiew \”Hej Hanno!\” – mówi Sebastian Karpiel Bułecka. – Pierwszy raz piosenkę miałem przyjemność wykonać we wspólnym koncercie z Kasią Lassak, która zaprosiła mnie do swojego występu jako laureatka konkursu \”Pamiętajmy o Osieckiej\”. Bliski jest mi tekst nawiązujący do miejsca, w którym się wychowałem. Pani Agnieszka lubiła Zakopane, spędziła tam pierwsze lata swojego życia, sięgnięcie po tę piosenkę, to taka nasza próba znalezienia wspólnego mianownika ze światem Pani Agnieszki.

– Zakopower z góralską duszą i muzycznym kunsztem odkrywa kolejne znaczenia piosenek Agnieszki Osieckiej – komentuje córka artystki, Agata Passent. – Zaczęliśmy w ramach koncertu \”Pamiętajmy o Osieckiej\” kilka lat temu, a pieśń się niesie po obu stronach Tatr.

Zakopower zadebiutował na polskim rynku muzycznym płytą \”Music Hal\” wydaną w 2005 roku. Album został znakomicie przyjęty przez publiczność (złota płyta) i przyniósł zwycięstwo nieznanemu wówczas nikomu zespołowi w Opolu oraz na Top Trendach w 2005. Druga płyta zespołu \”Na siedem\” (2007) rozeszła się w ogromnym jak na polskie warunki nakładzie ponad 600.000 egzemplarzy. Gościnnie udzielił się na krążku, zafascynowany twórczością Zakopower – Nigel Kennedy. Za tę płytę Zakopower został uhonorowany nagrodą Fryderyk w kategorii Album roku Etno/Folk! Trzeci album – \”Boso\”, to wielki sukces zespołu, 3 Fryderyki, Złota Superpremiera na Festiwalu w Opolu, potrójna premiera za sprzedaż, a singiel \”Boso\” długie miesiące pozostawał na 1 miejscu większości list przebojów. Czwarty album studyjny \”Drugie pół\” (2015) – to wzbogacenie sprawdzonego już \”zestawu\” o klasyczne instrumenty smyczkowe Atom String Orchestra. Niedługo po premierze album osiągnął status złotej płyty. Ostatni album Zakopower i Atom String Quartet (2017) to efekt zwrotu do źródeł, czyli kultury ludowej we współpracy z kwartetem.