\”Zezowate szczęście\” Natalii Kukulskiej

13 listopada 2020
ok. 2 minut czytania

Do sieci trafiło wideo, zrealizowane do utworu \”Zezowate szczęście\” czyli Mazurka F-dur op.68 nr 3 Fryderyka Chopina w aranżacji Adama Sztaby z tekstem Natalii Kukulskiej. Utwór ten pełni na płycie wyjątkową rolę gdyż czuć w nim zabawę i dystans zarówno w sferze muzycznej, jak i lirycznej.

Adam Sztaba, pod którego batutą zabrzmiała nasza najwybitniejsza orkiestra – Sinfonia Varsovia, w charakterystyczny dla siebie sposób zabawił się formą, niejednokrotnie zaskakując, łamiąc rytm i zmieniając harmonię. Dzięki tym zabiegom trudno szukać teraz patosu, który znamy z oryginalnej kompozycji.

– Lubię to zderzenie z utworami, które ludzie znają w pewnym utartym brzmieniu – mówi Adam Sztaba. – Najlepiej jak je znają dość dobrze, to wtedy ta zbitka z nową wersją podwójnie mocno działa. Pod warunkiem, że ta wersja jest dobrze wymyślona, dobrze zakomponowana, naturalna dla orkiestry, naturalna dla solisty.

To ekwilibrystyczne opracowanie symfoniczne zainspirowało wokalistkę do zabawy słowem i bezpośrednich nawiązań do formy i aranżacji. \”…Modulacji nie chcę tu, szukam opcji moll czy dur…\”.

Wideo z udziałem Natalii Kukulskiej i Adama Sztaby, zostało zrealizowane przez Marcina Kopca z Mortvideo w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

To nie pierwsza współpraca wokalistki z tymi twórcami – Mortvideo zrealizował także teledysk do tytułowych \”Czułych strun\”, jak również w ramach programu \”Kultura w sieci\” odpowiada za realizację obrazu do koncertu \”Czułe struny\”, który od kilku dni można bezpłatnie zobaczyć na kanale youtube Natalii Kukulskiej.

\”Zezowate szczęście\” pochodzi z albumu \”Czułe struny\”