Zimowa płyta Lemon

15 października 2015
ok. 2 minut czytania

Wydawnictwo otrzymało tytuł „Etiuda zimowa”. Igor Herbut i jego koledzy, po dwóch platynowych i nominowanych do Fryderyków albumach, proponują album z idealną muzyką na zimę.

– Nie jest to płyta świąteczna, a właśnie zimowa – wyjaśnia wokalista. – Taka, jak czuję zimę. Choć nie umiem tego opisać, to umiem o tym zaśpiewać.

Na albumie znalazło się 11 utworów, w tym kolędy i pastorałki w czterech językach: po polsku, łemkowsku, białorusku i ukraińsku oraz autorskie kompozycje zespołu.

Materiał został zarejestrowany w warszawskim studiu Black Kiss Records, a za produkcję i aranże odpowiada zespół w składzie: Igor Herbut (wokal), Piotr Kołacz (bas), Piotrek „Rubens” Rubik (gitary), Piotr Walicki (instrumenty klawiszowe) i Tomasz „Harry” Waldowski (perkusja).

– Rozłożyliśmy instrumenty, spojrzeliśmy w nuty, zagraliśmy jeden numer, potem drugi, trzeci. Wszystko działo się naturalnie, tak jak śpiewanie kolęd przy świątecznym stole: kończy się jedna, ktoś intonuje kolejną – opowiada Igor Herbut. – Utwory nagrywaliśmy „na setkę”, na raz. Postawiliśmy na emocje, nie zmieniając później praktycznie żadnej nuty. I jak to z LemONem bywa, powstała bardzo osobista rzecz. I spełniło się jedno z moich marzeń. Album, który brzmi… jak zima.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego, platynowego albumu „Scarlett”, zespół przyłożył dużą wagę do oprawy plastycznej wydawnictwa. Tak jak ostatnio, za koncepcję graficzną odpowiadały Agnieszka Diesing i Małgorzata Dacko, a nieco surrealistyczny, nostalgiczny klimat podkreślają zamieszczone w książeczce fotografie nie muzyków a lalek wykonanych na ich podobieństwo przez łódzką artystkę Magdalenę Gonerę oraz zimowe fotografie Mateusza Brzeźniaka wykonane w rodzinnym mieście Igora – Przemkowie.

– Ta płyta jest cicha, skromna, nastrojowa, skierowana do wnętrza. I taka też jest jej okładka – dodaje frontman. – Jesteśmy na niej tylko częściami całości, dopiero razem tworzymy wzór, przekaz, coś ważnego. Chcieliśmy, aby okładka nie była o nas, dlatego wygląda jak papier do pakowania prezentów. Nie chcieliśmy odwracać uwagi od muzyki, którą chcemy Wam podarować. To ona jest najważniejsza. Nie my.

Drugi album grupy LemON, „Scarlett”, ukazał się 24 listopada 2014 roku.