Zobacz ostatni koncert Lemmy’ego

29 grudnia 2015
ok. 1 minuta czytania

Kapela odbywała w tym roku trasę z okazji 40-lecia. 11 grudnia zagrali w Berlinie. W styczniu miały odbyć się kolejne występy formacji w Wielkiej Brytanii. Te jednak nie dojdą do skutku, gdyż frontman Motörhead zmarł 28 grudnia w wieku 70 lat. Niemiecki koncert okazał się ostatnim z udziałem legendarnego rockmana. Amatorski zapis fragmentu tego show można obejrzeć tutaj. Więcej materiałów zarejestrowanych w Max-Schmeling-Halle można znaleźć na YouTube.

Ian Kilmister, znany wszystkim jako Lemmy, zaczynał karierę w muzycznym biznesie jako techniczny Jimi Hendrix Experience. W 1972 roku dołączył do spacerockowej grupy Hawkwind, gdzie grał jako basista przez 3 lata. Wydał z kapelą album „Space Ritual”. W 1975 roku grupa zrezygnowała z usług Lemmy’ego, więc ten założył nowy zespół, Motörhead. Kapela wzięła nazwę od piosenki ze strony B singla Hawkwind, którą napisał Kilmister.

Imienny debiut Motörhead ukazał się w 1975 roku. Od tego czasu zespół nazywany heavymetalowym (choć Lemmy nalegał by nazywać go rockandrollowym) wydał 22 albumy, na których znalazły się przeboje „White Line Fever”, „Bomber” czy „Overkill”. Największą popularność zdobyła jednak wielokrotnie przerabiana kompozycja „Ace of Spades” z tak samo zatytułowanej płyty z 1980 roku. Ostanie wydawnictwo Motörhead to album „Bad Magic” z 2015 roku.

Zespół Motörhead ostatnio odwiedzi nasz kraj 6 lipca 2015 roku. Lemmy Kilmister i spółka zagrali w hali Torwar w Warszawie.